Citadela Pro 5.0.3 - en to da translation catalogue (537 entries)

note: translators: %s plugin's name
en: %s plugin and PHP incompatiblity
da: %s plugin og PHP inkompatibilitet

note: translators: %s plugin's name
en: %s plugin and WordPress incompatiblity
da: %s plugin og WordPress inkompatibilitet

note: translators: %s plugin's name
en: %s plugin has beed deactivated
da: %s plugin er blevet deaktiveret

note: translators: %s plugin's name
en: %s plugin incompatibility
da: %s plugin-inkompatibilitet

note: translators: %s - list of required plugins
en: (You can download them from your AitThemes account)
da: (Du kan downloade dem fra din AitThemes-konto)

en: 100% horizontal
da: 100% vandret

en: 100% vertical
da: 100% lodret

en: Accept
da: Acceptere

en: Add empty space between blocks that will look differently on desktop and on mobile devices.
da: Tilføj tom plads mellem blokke, der vil se anderledes ud på desktop og mobilenheder.

en: Additional text
da: Yderligere tekst

en: Additional text displayed with the field. It can contain HTML formatting such as urls to link to your terms or privacy policy.
da: Yderligere tekst vises sammen med feltet. Det kan indeholde HTML-formatering såsom webadresser til at linke til dine vilkår eller privatlivspolitik.

[ctx: settings]
en: Advanced
da: Fremskreden

en: Advanced settings
da: Avancerede indstillinger

en: Align Text Center
da: Juster tekstcenter

en: Align Text Left
da: Juster tekst til venstre

en: Align Text Right
da: Juster tekst til højre

en: Align logo section to the left side
da: Juster logosektionen til venstre side

en: All
da: Alle

en: All Special Pages
da: Alle specialsider

note: translators: %s plugin's name
en: All blocks were moved to %s plugin.
da: Alle blokke blev flyttet til %s plugin.

en: Allows you to easily add company services to your website.
da: Giver dig mulighed for nemt at tilføje virksomhedstjenester til din hjemmeside.

en: Allows you to insert text with custom settings and font.
da: Giver dig mulighed for at indsætte tekst med brugerdefinerede indstillinger og skrifttype.

en: Allows you to put page title anywhere you like. For example after header image.
da: Giver dig mulighed for at placere sidetitlen hvor som helst du vil. For eksempel efter overskriftsbillede.

en: Announcements Bar
da: Meddelelsesbjælke

en: Announcements bar
da: Meddelelsesbjælke

en: Announcements bar allows you to present any important announcements on the top of all your pages.
da: Meddelelseslinjen giver dig mulighed for at præsentere vigtige meddelelser øverst på alle dine sider.

en: Announcements bar is displayed after selected date and time.
da: Meddelelseslinjen vises efter valgt dato og klokkeslæt.

en: Announcements bar is displayed until selected date and time.
da: Meddelelsesbjælken vises indtil valgt dato og klokkeslæt.

en: Anonymize IP address of your website visitors.
da: Anonymiser IP-adressen på dine besøgende på dit websted.

en: Appearance
da: Udseende

en: Appearance settings for your website
da: Udseendeindstillinger for din hjemmeside

en: Applied for Simple type of Announcements bar.
da: Anvendt til Simpel type meddelelsesbjælke.

en: Ascending
da: Stigende

en: Author biographical info
da: Forfatterens biografiske oplysninger

en: Author name
da: Forfatterens navn

en: Availability of selected style depends on selected font for titles.
da: Tilgængeligheden af den valgte stil afhænger af den valgte skrifttype til titler.

en: Available range
da: Tilgængeligt udvalg

en: Background Image Overlay
da: Overlejring af baggrundsbillede

en: Background Settings
da: Baggrundsindstillinger

en: Background color
da: Baggrundsfarve

en: Background color type
da: Baggrundsfarvetype

en: Background gradient
da: Baggrundsgradient

en: Background image
da: Baggrundsbillede

en: Background image repeat
da: Gentagelse af baggrundsbillede

en: Background image size
da: Baggrundsbilledets størrelse

en: Background position
da: Baggrundsposition

en: Background settings for your website header
da: Baggrundsindstillinger for dit websteds header

en: Bar Background color
da: Bar Baggrundsfarve

en: Black
da: Sort

en: Blog Page
da: Blog side

en: Blog Posts
da: Blogindlæg

en: Blur radius
da: Sløringsradius

en: Bold
da: Fremhævet

en: Bold (700)
da: Fed (700)

en: Border Settings
da: Grænseindstillinger

en: Border color
da: Kantfarve

en: Border radius
da: Grænseradius

en: Border radius options
da: Indstillinger for grænseradius

en: Border width
da: Kantbredde

en: Borders color
da: Kanter farve

en: Borders width
da: Kanter bredde

en: Bottom
da: Bund

[ctx: position]
en: Bottom
da: Bund

en: Bottom Left
da: Nederst til venstre

en: Bottom Right
da: Nederst til højre

en: Box layout
da: Kasse layout

en: Box width
da: Kassens bredde

en: Burger menu only
da: Kun burgermenu

en: Button Background color
da: Knap Baggrundsfarve

en: Button URL
da: Knap URL

en: Button background
da: Knap baggrund

en: Button link
da: Knap link

en: Button settings
da: Knapindstillinger

en: Button text
da: Knap tekst

en: Buttons Border Radius
da: Knapper kantradius

en: Cancel
da: Afbestille

en: Carousel autoplay enabled
da: Karrusel autoplay aktiveret

en: Carousel loop mode enabled
da: Karruselløkketilstand aktiveret

en: Categories
da: Kategorier

en: Category
da: Kategori

en: Category description
da: Kategoribeskrivelse

en: Category title
da: Kategori titel

en: Category:
da: Kategori:

en: Center
da: Centrum

[ctx: header layout]
en: Center
da: Centrum

en: Change HTML tag
da: Skift HTML-tag

en: Change icon
da: Skift ikon

en: Change image
da: Skift billede

en: Change image for desktop resolution
da: Skift billede til skrivebordsopløsning

en: Change image for mobile resolution
da: Skift billede til mobil opløsning

en: Citadela - Special Pages
da: Citadela - Specialsider

en: Citadela Blocks
da: Citadela blokke

en: Citadela Content Settings
da: Citadela indholdsindstillinger

en: Citadela Half Layout Settings
da: Citadela Half Layout Indstillinger

en: Citadela Header Settings
da: Citadela Header Indstillinger

en: Citadela Posts Blocks
da: Citadela-stolpeblokke

en: Citadela Service Block image size
da: Citadela Service Block billedstørrelse

en: Citadela Special Pages
da: Citadela særlige sider

[ctx: header layout]
en: Classic
da: Klassisk

[ctx: theme layout]
en: Classic
da: Klassisk

en: Clear
da: Klar

en: Cluster
da: Klynge

en: Cluster Block
da: Klyngeblok

en: Collapse menu to button
da: Skjul menu til knap

en: Collapsible footer widgets options
da: Indstillinger for sammenklappelige sidefod-widgets

en: Color settings
da: Farveindstillinger

en: Colors
da: Farver

en: Comment author name will not be linked to url inserted in Website field
da: Kommentar forfatternavn vil ikke blive knyttet til url indsat i webstedsfeltet

en: Comment text field
da: Kommentar tekstfelt

en: Comments Extension can be used to add help text to every single input in WordPress Comment form.
da: Kommentarudvidelse kan bruges til at tilføje hjælpetekst til hver enkelt input i WordPress kommentarformular.

en: Comments extension
da: Kommentarudvidelse

en: Comments links settings
da: Indstillinger for kommentarer links

en: Confirm
da: Bekræfte

en: Contain
da: Indeholde

en: Content
da: Indhold

en: Content size
da: Indholdsstørrelse

en: Content size width
da: Indholdsstørrelse bredde

en: Content width
da: Indholdsbredde

en: Content width sizes
da: Indholdsbreddestørrelser

en: Cookies expiration
da: Cookies udløb

en: Cover
da: Dække over

[ctx: label for css property "cover": image in background cover entire place]
en: Cover
da: Dække over

en: Cover column height
da: Dæksøjlehøjde

en: Current block view
da: Nuværende blokvisning

en: Current page title
da: Aktuel sidetitel

en: Custom Header is enabled. Following options may not have effect for this page.
da: Custom Header er aktiveret. Følgende muligheder har muligvis ikke effekt for denne side.

en: Custom Header with Custom Logo is enabled for this page. Change of logo image may not be visible in preview.
da: Brugerdefineret sidehoved med brugerdefineret logo er aktiveret for denne side. Ændring af logobilledet er muligvis ikke synligt i forhåndsvisningen.

en: Custom Page Title
da: Brugerdefineret sidetitel

en: Custom codes
da: Brugerdefinerede koder

en: Custom image
da: Brugerdefineret billede

en: Custom logo
da: Brugerdefineret logo

en: Custom logo image
da: Brugerdefineret logobillede

en: Customize colors
da: Tilpas farver

en: Customized options for mobile screen width.
da: Tilpassede muligheder for mobilskærmsbredde.

en: Date
da: Dato

en: Date color
da: Dato farve

en: Date from
da: Dato fra

en: Date to
da: Date til

en: Day hours color
da: Dagtimers farve

en: Day title color
da: Dags titel farve

en: Days without defined time will be hidden.
da: Dage uden defineret tidspunkt vil blive skjult.

en: Decoration Color
da: Dekorationsfarve

en: Decoration color
da: Dekorationsfarve

en: Default
da: Standard

[ctx: theme design]
en: Default
da: Standard

[ctx: default size of image in background]
en: Default size
da: Standardstørrelse

en: Define border radius for different parts of design.
da: Definer kantradius for forskellige dele af designet.

en: Delete row
da: Slet række

en: Descending
da: Aftagende

en: Design Options
da: Design muligheder

en: Desktop settings
da: Skrivebordsindstillinger

en: Desktop size
da: Desktop størrelse

en: Disable author name link
da: Deaktiver link til forfatternavn

en: Disable default margins
da: Deaktiver standardmargener

en: Disable editor comment links
da: Deaktiver redaktørens kommentarlinks

en: Disable featured table
da: Deaktiver udvalgt tabel

en: Disable guest comment links
da: Deaktiver gæstekommentarlinks

en: Disable image
da: Deaktiver billede

en: Disable import/export
da: Deaktiver import/eksport

en: Disable link to featured image in blog post
da: Deaktiver link til fremhævet billede i blogindlæg

en: Disable non-editor comment links
da: Deaktiver kommentarlinks, der ikke er redaktører

en: Disable separator
da: Deaktiver separator

en: Display product, service or packages offers in the table. Set the best deal, show discounted price and write important features for comparison.
da: Vis produkt-, service- eller pakketilbud i tabellen. Indstil det bedste tilbud, vis nedsat pris og skriv vigtige funktioner til sammenligning.

en: Displays list of posts based on filters. For example posts only from specific category.
da: Viser liste over indlæg baseret på filtre. For eksempel kun indlæg fra en bestemt kategori.

en: Displays paginated list of posts on WordPress Blog page.
da: Viser pagineret liste over indlæg på WordPress-blogsiden.

en: Do not use float numbers, please.
da: Brug ikke flydende tal, tak.

en: Downloading&#8230;
da: Downloader...

en: Drop Layout package here
da: Drop Layout-pakke her

note: translators: 1. Start html anchor tag, 2. End html anchor tag
en: Easily create and manage an events calendar with %1$sThe Events Calendar%2$s free plugin.
da: Opret og administrer nemt en begivenhedskalender med %1$sThe Events Calendar%2$s gratis plugin.

en: Edit Special Page
da: Rediger specialside

en: Edit or update the image
da: Rediger eller opdater billedet

en: Email field
da: E-mail felt

en: Enable
da: Aktiver

en: Enable collapsible footer wigets area
da: Aktiver område med sammenklappelig sidefod

en: Enable featured table
da: Aktiver fremhævet tabel

en: Error
da: Fejl

en: Events
da: Begivenheder

en: Expiration of saved cookies in days.
da: Udløb af gemte cookies i dage.

note: translators: %s site name
en: Export %s Layout
da: Eksporter %s layout

en: Extra Bold (900)
da: Ekstra fed (900)

en: Extra-bold
da: Ekstra fed

en: Extra-light
da: Ekstra let

en: Featured
da: Udvalgte

en: Featured image link
da: Udvalgt billedlink

en: Field label
da: Felt etiket

en: Filter special pages list
da: Filtrer liste over specialsider

en: Filters
da: Filtre

en: Fixed background image
da: Fast baggrundsbillede

en: Fixed image
da: Fast billede

en: Font size
da: Skriftstørrelse

en: Font size unit
da: Skriftstørrelsesenhed

en: Footer Color
da: Sidefod farve

en: Footer code
da: Sidefodskode

en: Forced inside space
da: Tvunget inde i rummet

en: Friday
da: Fredag

en: From AitThemes:
da: Fra AitThemes:

note: translators: %s - list of required plugins
en: From AitThemes: %s
da: Fra AitThemes: %s

en: From WordPress.org:
da: Fra WordPress.org:

note: translators: %s - list of required plugins
en: From WordPress.org: %s
da: Fra WordPress.org: %s

en: Full Sticky header
da: Fuld Sticky header

en: Full size
da: Fuld størrelse

en: Full size width
da: Fuld størrelse bredde

en: Fullwidth
da: Fuld bredde

en: Fullwidth header
da: Overskrift i fuld bredde

en: Fullwidth size
da: Fuld bredde størrelse

en: General Border Radius
da: Generel grænseradius

en: General Layout
da: Generelt layout

en: General options for desktop.
da: Generelle muligheder for desktop.

en: General settings
da: Generelle indstillinger

en: Google Analytics tracking ID.
da: Google Analytics sporings-id.

en: Google font
da: Google skrifttype

en: Gradient degree
da: Gradient grad

en: Gradient under image, useful for .png images in background.
da: Gradient under billede, nyttigt til .png-billeder i baggrunden.

en: Half layout page
da: Halv layoutside

en: Header Background
da: Overskriftsbaggrund

en: Header Color
da: Overskriftsfarve

en: Header Color Overlay
da: Sidehovedfarveoverlejring

en: Header Image
da: Overskriftsbillede

en: Header Image Position
da: Header Billedposition

en: Header Image Repeat
da: Overskriftsbillede Gentag

en: Header Image Size
da: Sidehoved billedstørrelse

en: Header Layout
da: Overskriftslayout

en: Header background
da: Overskrift baggrund

en: Header code
da: Overskriftskode

en: Header text
da: Overskriftstekst

en: Height Settings
da: Højdeindstillinger

en: Height unit
da: Højde enhed

en: Hidden on desktop
da: Skjult på skrivebordet

en: Hidden on mobile
da: Skjult på mobil

en: Hidden title in full sticky header on desktop
da: Skjult titel i fuld sticky header på skrivebordet

en: Hidden title in full sticky header on mobile
da: Skjult titel i fuld sticky header på mobil

en: Hide Site title
da: Skjul webstedets titel

en: Hide button with link
da: Skjul knap med link

en: Hide discount price
da: Skjul rabatpris

en: Hide empty days
da: Skjul tomme dage

en: Hide only on mobile
da: Skjul kun på mobil

en: Hide site title
da: Skjul webstedets titel

en: Hide site title and tagline
da: Skjul webstedets titel og tagline

en: Hide tagline only
da: Skjul kun tagline

en: Horizontal offset
da: Vandret offset

en: Icon color
da: Ikon farve

en: If enabled, sticky posts will be displayed on the top of listed posts.
da: Hvis det er aktiveret, vil klæbende indlæg blive vist øverst på listede indlæg.

en: Image
da: Billede

en: Image overlay color
da: Billedoverlejringsfarve

en: Image position
da: Billedposition

en: Image repeat
da: Billedet gentages

en: Image size
da: Billedestørrelse

en: Images
da: Billeder

en: Import Layout
da: Importer layout

en: Import and export layout settings pages will be disabled
da: Importer og eksporter layoutindstillingssider vil blive deaktiveret

en: Import done!
da: Import udført!

en: Import layout from file
da: Importer layout fra fil

en: Import of Layout package will <strong>delete all your content</strong> - all Posts, Pages, Media, Tags and Categories.
da: Import af layoutpakke vil <strong>slette alt dit indhold</strong> - alle indlæg, sider, medier, tags og kategorier.

en: In "em" unit
da: I &quot;em&quot; enhed

en: Infobar can be used to display cookies notification on your website. It is displayed to all new visitors that come to your website. They can click on the button to hide it. Infobar is then hidden for number of days set it “Cookie expiration” field.
da: Infobar kan bruges til at vise cookies-meddelelser på din hjemmeside. Det vises til alle nye besøgende, der kommer til din hjemmeside. De kan klikke på knappen for at skjule den. Infobjælken er derefter skjult i antallet af dage, og sæt det i feltet &quot;Cookie-udløb&quot;.

en: Insert URL for button. Leave empty to hide the button.
da: Indsæt URL for knap. Lad være tomt for at skjule knappen.

note: translators: 1. minimum number value
en: Insert number larger than %1$s, or leave empty for default value.
da: Indsæt tal større end %1$s, eller lad det være tomt for standardværdi.

note: translators: 1. minimum number value
en: Insert number larger than %1$s.
da: Indsæt nummer større end %1$s.

note: translators: 1. maximum number value
en: Insert number smaller than %1$s, or leave empty for default value.
da: Indsæt et tal, der er mindre end %1$s, eller lad det stå tomt som standardværdi.

note: translators: 1. maximum number value
en: Insert number smaller than %1$s.
da: Indsæt nummer mindre end %1$s.

en: Insert row after
da: Indsæt række efter

en: Insert text
da: Indsæt tekst

en: Insert valid number, please.
da: Indsæt venligst et gyldigt nummer.

en: Insert your Google Analytics Tracking ID. Google Analytics tracking code will be added to your website.
da: Indsæt dit Google Analytics-sporings-id. Google Analytics sporingskode vil blive tilføjet til dit websted.

en: Inset shadow
da: Indsat skygge

en: Install required plugins
da: Installer nødvendige plugins

en: Installing and activating plugins&#8230;
da: Installerer og aktiverer plugins...

en: It's not Citadela Layout package
da: Det er ikke Citadela Layout-pakke

en: Item subtitle
da: Vare undertekst

en: Item title
da: Genstands titel

en: Large
da: Stor

en: Large size
da: Stor størrelse

en: Layout Exporter
da: Layout eksportør

en: Layout Exporter feature exports WordPress pages, posts and all Citadela options and settings. You can use Layout Exporter to create a Citadela layout that you can easily install to another Citadela website.
da: Layout Exporter-funktion eksporterer WordPress-sider, indlæg og alle Citadela-indstillinger og -indstillinger. Du kan bruge Layout Exporter til at oprette et Citadela-layout, som du nemt kan installere på et andet Citadela-websted.

en: Layout Importer needs to have the PHP ZIP extension installed. Please install it or contact your hosting provider.
da: Layout Importer skal have PHP ZIP-udvidelsen installeret. Installer det, eller kontakt din hostingudbyder.

en: Layout import/export settings
da: Indstillinger for layout import/eksport

en: Layouts import and export is disabled
da: Layoutimport og -eksport er deaktiveret

en: Left
da: Venstre

en: Left align logo
da: Venstrejusteret logo

en: Left side
da: Venstre side

en: Letter spacing
da: Bogstavafstand

en: Light
da: Lys

en: Light (100)
da: Lys (100)

en: Line height
da: Linjehøjde

en: Lines color
da: Linjers farve

en: List layout
da: Liste layout

en: Location
da: Beliggenhed

en: Location description
da: Placeringsbeskrivelse

en: Location title
da: Stedets titel

en: Location:
da: Beliggenhed:

en: Logo font size
da: Logo skriftstørrelse

en: Logo image in custom header.
da: Logobillede i brugerdefineret sidehoved.

en: Logo image max width
da: Logobillede maks. bredde

en: Logo space max width
da: Logo plads max bredde

en: Main Menu
da: Hovedmenu

en: Medium size
da: Medium størrelse

en: Membership
da: Medlemskab

en: Menu button color
da: Farve på menuknap

en: Minimum value 1500px, leave empty for unlimited width.
da: Minimumsværdi 1500px, lad den stå tom for ubegrænset bredde.

en: Mininum height
da: Minimum højde

en: Mobile
da: Mobil

en: Mobile Settings
da: Mobilindstillinger

en: Mobile settings
da: Mobilindstillinger

en: Mobile size
da: Mobil størrelse

en: Mobile width breakpoint
da: Mobile bredde brudpunkt

[ctx: theme layout]
en: Modern
da: Moderne

en: Monday
da: Mandag

en: Move down
da: Flyt ned

en: Move up
da: Flyt op

en: Name field
da: Navnefelt

en: Next
da: Næste

en: No Repeat
da: Ingen gentagelse

en: No borders
da: Ingen grænser

[ctx: label for css property "no-repeat": do not repeat image in background]
en: No repeat
da: Ingen gentagelse

en: No results found.
da: Ingen resultater fundet.

en: No special pages found.
da: Ingen specielle sider fundet.

en: None
da: Ingen

en: Note: standard page title will be hidden.
da: Bemærk: standardsidetitlen vil blive skjult.

en: Number of items
da: Antal stk

en: OK
da: Okay

en: Oops! That page can't be found.
da: Ups! Den side kan ikke findes.

en: Open in new window
da: Åbn i nyt vindue

en: Open link in new tab
da: Åbn link i ny fane

en: Opened footer wigets area
da: Åbnet footer wigets område

en: Opening Hours
da: Åbningstider

en: Opening Hours settings
da: Indstillinger for åbningstider

en: Order Options
da: Bestillingsmuligheder

en: Order by
da: Bestil pr

en: Overlay color
da: Overlay farve

en: Overlay gradient
da: Overlejringsgradient

en: Overlay opacity
da: Overlay opacitet

en: PHP ZIP extension not found
da: PHP ZIP-udvidelse ikke fundet

en: Page Color
da: Sidefarve

en: Please do not close this browser window until the Layout package is imported completely.
da: Luk ikke dette browservindue, før Layout-pakken er importeret fuldstændigt.

en: Please understand that Layout Exporter does not export everything from WordPress, such as WooCommerce invoices or data from other 3rd party plugins. There are many other plugins available for migration purposes.
da: Forstå venligst, at Layout Exporter ikke eksporterer alt fra WordPress, såsom WooCommerce-fakturaer eller data fra andre 3. parts plugins. Der er mange andre plugins tilgængelige til migreringsformål.

en: Position on website
da: Stilling på hjemmesiden

en: Post Details
da: Indlæg detaljer

en: Posts
da: Indlæg

en: Posts navigation
da: Indlægsnavigation

en: Posts settings
da: Indstillinger for indlæg

en: Preview is displayed only in Customizer screen.
da: Forhåndsvisning vises kun på Customizer-skærmen.

en: Previous
da: Tidligere

en: Price Table
da: Pristabel

en: Price table alignment
da: Pristabeljustering

en: Random
da: Tilfældig

en: Read more link
da: Læs mere link

en: Ready to use Citadela layouts
da: Klar til brug Citadela layouts

note: Description of the plugin
en: Ready to use layouts and blocks for Citadela with many customization options
da: Klar til brug layouts og blokke til Citadela med mange tilpasningsmuligheder

note: translators: %s plugin's name
en: Recently activated theme is not compatible with %s plugin, therefore the plugin was deactivated.
da: Nyligt aktiveret tema er ikke kompatibelt med %s plugin, derfor blev plugin deaktiveret.

en: Regular
da: Fast

en: Remove image
da: Fjern billede

[ctx: label for css property "repeat": repeat image in background]
en: Repeat
da: Gentage

[ctx: label for css property "repeat-x": repeat horizontally image in background]
en: Repeat horizontally
da: Gentag vandret

[ctx: label for css property "repeat-y": repeat vertically image in background]
en: Repeat vertically
da: Gentag lodret

en: Replace default label of the field.
da: Erstat standardetiketten for feltet.

en: Replace image
da: Udskift billede

en: Required plugins
da: Nødvendige plugins

en: Reset
da: Nulstil

en: Responsive Text
da: Responsiv tekst

en: Responsive options applied under screen width
da: Responsive muligheder anvendt under skærmbredde

en: Reusable Blocks
da: Genanvendelige blokke

en: Reusable blocks settings
da: Genanvendelige blokindstillinger

en: Right
da: Ret

en: Right side
da: Højre side

en: Saturday
da: lørdag

en: Save Settings
da: Gem indstillinger

en: Search Special ages
da: Søg særlige aldre

en: Search results for:
da: Søgeresultater for:

en: Select Google Font for your website
da: Vælg Google Font til dit websted

en: Select Layout package
da: Vælg Layoutpakke

en: Select alignment
da: Vælg justering

en: Select alignment on mobile design
da: Vælg justering på mobildesign

en: Select background type
da: Vælg baggrundstype

en: Select color combinations for your website
da: Vælg farvekombinationer til din hjemmeside

en: Select font weight
da: Vælg skrifttypevægt

en: Select image
da: Vælg billede

en: Select layout
da: Vælg layout

en: Select layout for website header
da: Vælg layout til hjemmesidens overskrift

en: Select layout for your website
da: Vælg layout til din hjemmeside

en: Select size
da: Vælg størrelse

en: Semi-bold
da: Halvfed

en: Service Image
da: Service billede

en: Service description text
da: Servicebeskrivelsestekst

en: Service header
da: Servicehoved

en: Set background image
da: Indstil baggrundsbillede

en: Set custom image
da: Indstil brugerdefineret billede

en: Set custom logo image
da: Indstil brugerdefineret logobillede

en: Set header color as background image overlay
da: Indstil sidehovedfarve som baggrundsbillede

en: Sets if widgets in footer are opened or closed by default on mobile after page load. Applicable if collapsible widgets are enabled.
da: Indstiller, om widgets i sidefoden åbnes eller lukkes som standard på mobilen efter sideindlæsning. Gælder, hvis sammenklappelige widgets er aktiveret.

en: Settings
da: Indstillinger

en: Settings Saved
da: Indstillinger gemt

en: Settings for main menu in header
da: Indstillinger for hovedmenu i overskrift

en: Settings for site header
da: Indstillinger for sidehoved

en: Shadow Settings
da: Skyggeindstillinger

en: Shadow color
da: Skygge farve

en: Show always
da: Vis altid

en: Show button with link
da: Vis knap med link

en: Show categories
da: Vis kategorier

en: Show date
da: Vis dato

en: Show description
da: Vis beskrivelse

en: Show discount price
da: Vis rabatpris

en: Show featured image
da: Vis fremhævet billede

en: Show header over content
da: Vis overskrift over indhold

en: Show icon
da: Vis ikon

en: Show image
da: Vis billede

en: Show image as icon
da: Vis billede som ikon

en: Show in menu
da: Vis i menuen

en: Show link to manage Reusable blocks in admin menu
da: Vis link til at administrere genanvendelige blokke i admin-menuen

en: Show locations
da: Vis lokationer

en: Show only on mobile
da: Vis kun på mobil

en: Show opening hours on your website.
da: Vis åbningstider på din hjemmeside.

en: Show or hide Cluster block only on mobile screen size.
da: Vis eller skjul kun klyngeblok på mobilskærmstørrelse.

en: Show preview of Announcement Bar
da: Vis forhåndsvisning af meddelelseslinjen

en: Show transparent header without additional background settings.
da: Vis gennemsigtig overskrift uden yderligere baggrundsindstillinger.

en: Show website
da: Vis hjemmeside

[ctx: settings]
en: Simple
da: Enkel

en: Simple layout
da: Enkelt layout

en: Simple settings
da: Simple indstillinger

en: Simple settings allow you to show simple text and button in your announcements bar. Colors can be customized via WordPress customizer.
da: Simple indstillinger giver dig mulighed for at vise simpel tekst og knap i din meddelelseslinje. Farver kan tilpasses via WordPress customizer.

en: Simple text styles
da: Simple tekststile

en: Simplified typography styles for blog posts pages
da: Forenklede typografistile til blogindlægssider

en: Single color
da: Enkelt farve

en: Single color overlay
da: Enkelt farve overlay

en: Sizes for Content, Wide and Fullwidth layout types used in design.
da: Størrelser til layouttyper for indhold, bred og fuld bredde, der bruges i design.

en: Skip number of posts from start
da: Spring antallet af indlæg over fra start

en: Small
da: Lille

en: Small size
da: Lille størrelse

en: Space around logo
da: Plads omkring logo

en: Space around menu button
da: Mellemrum omkring menuknappen

en: Spacer height in
da: Afstandsstykke højde i

en: Spacer settings
da: Spacer indstillinger

en: Spacing Settings
da: Indstillinger for afstand

[ctx: post type singular name]
en: Special Page
da: Særlig side

[ctx: admin menu]
en: Special Pages
da: Særlige sider

[ctx: post type general name]
en: Special Pages
da: Særlige sider

en: Special container that is always on full width if there is no sidebar or columns. You can insert there other blocks and set container background.
da: Speciel beholder, der altid er i fuld bredde, hvis der ikke er sidebjælke eller søjler. Du kan indsætte andre blokke der og indstille containerbaggrund.

en: Special page updated.
da: Specialside opdateret.

en: Special pages list
da: Speciel sideliste

en: Special pages list navigation
da: Specialsidelistenavigation

en: Spread radius
da: Spredningsradius

en: Sticky header on desktop
da: Sticky header på skrivebordet

en: Sticky header on mobile
da: Sticky header på mobil

en: Sticky header settings
da: Indstillinger for sticky header

en: Sticky posts first
da: Sticky indlæg først

en: Styles
da: Stilarter

en: Subtitle
da: Undertekst

en: Subtitle color
da: Undertekst farve

en: Sunday
da: Søndag

en: Table subtitle
da: Tabel undertekst

en: Table title
da: Tabel titel

en: Tag description
da: Tag beskrivelse

en: Tag name
da: Tag navn

en: Tehre was an error with downloading layout
da: Der opstod en fejl under download af layout

en: Text
da: Tekst

en: Text Font
da: Tekstfont

en: Text alignment
da: Tekstjustering

en: Text color
da: Tekstfarve

en: Text color in custom header.
da: Tekstfarve i tilpasset sidehoved.

en: Text displayed in the Infobar. It can contain HTML formatting such as URLs to link to your terms or privacy policy.
da: Tekst vist i infolinjen. Det kan indeholde HTML-formatering såsom URL&#39;er til at linke til dine vilkår eller privatlivspolitik.

en: Text displayed on the button in announcements bar. Leave empty to hide the button.
da: Tekst vist på knappen i meddelelseslinjen. Lad være tomt for at skjule knappen.

en: Text displayed on the button. If no text is specified, X sign will be used to close Infobar.
da: Tekst vist på knappen. Hvis der ikke er angivet nogen tekst, vil X-tegn blive brugt til at lukke Infobar.

en: Text of announcement
da: Meddelelsestekst

en: Thank you for activating Citadela Pro.
da: Tak, fordi du aktiverede Citadela Pro.

note: translators: %s plugin's name
en: The %s plugin could not be activated. It is not compatible with the current active theme.
da: %s plugin kunne ikke aktiveres. Det er ikke kompatibelt med det aktuelle aktive tema.

en: The Citadela Layout requires these plugins. The required plugins will be installed and activated automatically. In case you don't have access to one of the plugins, some pages might be incomplete.
da: Citadela-layoutet kræver disse plugins. De nødvendige plugins vil blive installeret og aktiveret automatisk. Hvis du ikke har adgang til et af plugins, kan nogle sider være ufuldstændige.

en: The content could not be imported.
da: Indholdet kunne ikke importeres.

en: The process can take anywhere between 30 seconds to 30 minutes depending on the size of the Layout package and speed of connection (mainly due to downloading demo images).
da: Processen kan tage alt mellem 30 sekunder og 30 minutter afhængigt af størrelsen på layoutpakken og forbindelseshastigheden (hovedsageligt på grund af download af demobilleder).

en: Theme Layout
da: Tema layout

en: There was an error with installing plugins
da: Der opstod en fejl under installation af plugins

en: Thick borders
da: Tykke kanter

en: Thin
da: Tynd

en: Thin borders
da: Tynde kanter

note: translators: 1. Start html anchor tag, 2. End html anchor tag
en: This setting defines whether to use our Citadela styles in %1$sThe Events Calendar%2$s plugin or use the plugin's styles.
da: Denne indstilling definerer, om vi skal bruge vores Citadela-stile i %1$sThe Events Calendar%2$s-plugin eller bruge plugin-stilene.

en: Thursday
da: torsdag

en: Tile
da: Flise

en: Tile Horizontally
da: Flise vandret

en: Tile Vertically
da: Flise lodret

en: Title
da: Titel

en: Title color
da: Titel farve

en: Titles Font
da: Titler skrifttype

en: Titles Style
da: Titler stil

en: To edit the image, you need permission to upload media.
da: For at redigere billedet skal du have tilladelse til at uploade medier.

en: Top Left
da: Øverst til venstre

en: Top Right
da: Øverst til højre

en: Tracking ID
da: Sporings-id

en: Tracking privacy
da: Sporing af privatliv

en: Transparent header
da: Gennemsigtig overskrift

en: Tueasday
da: tirsdag

en: Tuesday
da: tirsdag

en: Turn on Announcements bar functionality
da: Aktiver meddelelseslinjens funktionalitet

en: Turn on Comments extension functionality
da: Slå kommentarudvidelsesfunktionalitet til

en: Type for search...
da: Skriv for søgning...

en: Typography
da: Typografi

en: Upload an image file or pick one from your media library.
da: Upload en billedfil, eller vælg en fra dit mediebibliotek.

en: Uploaded ZIP file is not Citadela Layout package or it is old incompatible Layout package. Please download the newest package from your AitThemes account.
da: Den uploadede ZIP-fil er ikke Citadela Layout-pakke, eller den er en gammel inkompatibel layoutpakke. Download venligst den nyeste pakke fra din AitThemes-konto.

en: Uploading&#8230;
da: Uploader...

en: Urls from editor comment text will be removed. Applied for user roles with edit post capability like Contributor and higher.
da: URL&#39;er fra redaktørens kommentartekst vil blive fjernet. Anvendt til brugerroller med mulighed for redigering af indlæg som Contributor og højere.

en: Urls from guest comment text will be removed
da: URL&#39;er fra gæstekommentartekst vil blive fjernet

en: Urls from non-editor comment text will be removed. Applied for user roles without edit post capability like Subscriber.
da: Webadresser fra ikke-redaktørkommentartekst vil blive fjernet. Ansøgt om brugerroller uden redigering af indlæg såsom abonnent.

en: Use Citadela styles
da: Brug Citadela-stile

en: Use Infobar on your website
da: Brug Infobar på din hjemmeside

en: Use custom header
da: Brug tilpasset overskrift

en: Use custom width settings
da: Brug tilpassede breddeindstillinger

en: Use default font
da: Brug standardskrifttype

en: Use default font weight
da: Brug standard skrifttypevægt

en: Use responsive options
da: Brug responsive muligheder

en: Using font size from theme design.
da: Brug af skriftstørrelse fra temadesign.

en: Using letter spacing from theme design.
da: Brug af bogstavafstand fra temadesign.

en: Using line height from theme design.
da: Brug af linjehøjde fra temadesign.

en: Vertical offset
da: Lodret offset

en: View Demo
da: Se demo

en: View layouts
da: Se layouts

en: View more
da: Se mere

en: Visibility on mobile
da: Synlighed på mobil

en: WP Button Block
da: WP knapblok

en: We keep your email so we can communicate with you about our product and services. For further details please see <a href="#">our privacy policy</a>.
da: Vi gemmer din e-mail, så vi kan kommunikere med dig om vores produkter og tjenester. For yderligere detaljer se venligst <a href="#">vores privatlivspolitik</a> .

en: We keep your name so we can communicate with you about our product and services. For further details please see <a href="#">our privacy policy</a>.
da: Vi beholder dit navn, så vi kan kommunikere med dig om vores produkter og tjenester. For yderligere detaljer se venligst <a href="#">vores privatlivspolitik</a> .

en: We keep your website URL so we can communicate with you about our product and services. For further details please see <a href="#">our privacy policy</a>.
da: Vi beholder din hjemmesides URL, så vi kan kommunikere med dig om vores produkter og tjenester. For yderligere detaljer se venligst <a href="#">vores privatlivspolitik</a> .

en: We're importing the Layout package...
da: Vi importerer layoutpakken...

note: translators: 1. url to upgrading guide, 2. plugin's name
en: We've noticed that you're running an outdated version of PHP which is no longer supported, therefore <em>the plugin was deactivated</em>. Make sure your site is fast and secure, by <a href='%1$s'>upgrading PHP to the latest version</a>. Minimal requirement for %2$s is <strong>PHP 5.6.20</strong>.
da: Vi har bemærket, at du kører en forældet version af PHP, som ikke længere understøttes, derfor <em>blev pluginnet deaktiveret</em> . Sørg for, at dit websted er hurtigt og sikkert ved <a href='%1$s'>at opgradere PHP til den nyeste version</a> . Minimumskravet for %2$s er <strong>PHP 5.6.20</strong> .

note: translators: 1. url to upgrading guide, 2. plugin's name
en: We've noticed that you're running an outdated version of WordPress, therefore <em>the plugin was deactivated</em>. Make sure your site is secure and up to date, by <a href='%1$s'>updating WordPress to the latest version</a>. Minimal requirement for %2$s is <strong>WordPress 5.2</strong>.
da: Vi har bemærket, at du kører en forældet version af WordPress, derfor <em>blev pluginnet deaktiveret</em> . Sørg for, at dit websted er sikkert og opdateret ved at <a href='%1$s'>opdatere WordPress til den nyeste version</a> . Minimumskravet til %2$s er <strong>WordPress 5.2</strong> .

en: Website URL field
da: Webstedets URL-felt

en: Wednesday
da: onsdag

en: Wide
da: Bred

en: Wide size
da: Bred størrelse

en: Wide size width
da: Bred størrelse bredde

en: Widgets area in footer can be opened or closed on mobile.
da: Widget-området i sidefoden kan åbnes eller lukkes på mobilen.

en: Width Settings
da: Breddeindstillinger

en: With advanced settings you have full control over html and styles for your announcements bar.
da: Med avancerede indstillinger har du fuld kontrol over html og stilarter til din meddelelseslinje.

en: You can import any of the available Citadela Layouts.
da: Du kan importere et hvilket som helst af de tilgængelige Citadela-layouts.

en: Your comments help us to improve our products and services so we keep recording them. We use the comment also for future reference. For further details please see <a href="#">our privacy policy</a>.
da: Dine kommentarer hjælper os med at forbedre vores produkter og tjenester, så vi bliver ved med at registrere dem. Vi bruger også kommentaren til fremtidig reference. For yderligere detaljer se venligst <a href="#">vores privatlivspolitik</a> .

en: Your current content will be deleted
da: Dit nuværende indhold vil blive slettet

en: ZIP files
da: ZIP-filer

en: button text
da: knaptekst

[ctx: Uploader: Drop Layout package here - or - Select Layout package]
en: or
da: eller

en: read more text
da: læs mere tekst

en: row text...
da: rækketekst...
