Citadela Pro 5.0.3 - en to in_ID translation catalogue (553 entries)

note: translators: %s plugin's name
en: %s plugin and PHP incompatiblity
in_ID: Plugin %s dan ketidakcocokan PHP

note: translators: %s plugin's name
en: %s plugin and WordPress incompatiblity
in_ID: Plugin %s dan WordPress tidak kompatibel

note: translators: %s plugin's name
en: %s plugin has beed deactivated
in_ID: Plugin %s telah dinonaktifkan

note: translators: %s plugin's name
en: %s plugin incompatibility
in_ID: %s ketidakcocokan plugin

note: translators: %s - list of required plugins
en: (You can download them from your AitThemes account)
in_ID: (Anda dapat mengunduhnya dari akun AitThemes Anda)

en: 100% horizontal
in_ID: 100% mendatar

en: 100% vertical
in_ID: 100% vertikal

en: Accept
in_ID: Menerima

en: Add empty space between blocks that will look differently on desktop and on mobile devices.
in_ID: Tambahkan ruang kosong di antara blok yang akan terlihat berbeda di desktop dan di perangkat seluler.

en: Additional text
in_ID: Teks tambahan

en: Additional text displayed with the field. It can contain HTML formatting such as urls to link to your terms or privacy policy.
in_ID: Teks tambahan ditampilkan dengan bidang. Ini dapat berisi pemformatan HTML seperti url untuk ditautkan ke persyaratan atau kebijakan privasi Anda.

[ctx: settings]
en: Advanced
in_ID: Canggih

en: Advanced settings
in_ID: Pengaturan lanjutan

note: Author of the plugin
en: AitThemes
in_ID: AitTema

en: Align Text Center
in_ID: Ratakan Pusat Teks

en: Align Text Left
in_ID: Ratakan Teks Kiri

en: Align Text Right
in_ID: Ratakan Teks ke Kanan

en: Align logo section to the left side
in_ID: Sejajarkan bagian logo ke sisi kiri

en: All
in_ID: Semua

en: All Special Pages
in_ID: Semua Halaman Khusus

note: translators: %s plugin's name
en: All blocks were moved to %s plugin.
in_ID: Semua blok dipindahkan ke plugin %s.

en: Allows you to easily add company services to your website.
in_ID: Memungkinkan Anda menambahkan layanan perusahaan ke situs web Anda dengan mudah.

en: Allows you to insert text with custom settings and font.
in_ID: Memungkinkan Anda menyisipkan teks dengan pengaturan dan font khusus.

en: Allows you to put page title anywhere you like. For example after header image.
in_ID: Memungkinkan Anda menempatkan judul halaman di mana pun Anda suka. Misalnya setelah gambar header.

en: Announcements Bar
in_ID: Bar Pengumuman

en: Announcements bar
in_ID: Bilah pengumuman

en: Announcements bar allows you to present any important announcements on the top of all your pages.
in_ID: Bilah pengumuman memungkinkan Anda menampilkan pengumuman penting di bagian atas semua halaman Anda.

en: Announcements bar is displayed after selected date and time.
in_ID: Bilah pengumuman ditampilkan setelah tanggal dan waktu yang dipilih.

en: Announcements bar is displayed until selected date and time.
in_ID: Bilah pengumuman ditampilkan hingga tanggal dan waktu yang dipilih.

en: Anonymize IP address of your website visitors.
in_ID: Anonimkan alamat IP pengunjung situs web Anda.

en: Appearance
in_ID: Penampilan

en: Appearance settings for your website
in_ID: Pengaturan tampilan untuk situs web Anda

en: Applied for Simple type of Announcements bar.
in_ID: Diterapkan untuk jenis bilah Pengumuman Sederhana.

en: Ascending
in_ID: naik

en: Author biographical info
in_ID: Info biografi penulis

en: Author name
in_ID: Nama penulis

en: Availability of selected style depends on selected font for titles.
in_ID: Ketersediaan gaya yang dipilih tergantung pada font yang dipilih untuk judul.

en: Available range
in_ID: Kisaran yang tersedia

en: Background Image Overlay
in_ID: Hamparan Gambar Latar Belakang

en: Background Settings
in_ID: Pengaturan Latar Belakang

en: Background color
in_ID: Warna latar belakang

en: Background color type
in_ID: Jenis warna latar belakang

en: Background gradient
in_ID: Gradien latar belakang

en: Background image
in_ID: Gambar latar belakang

en: Background image repeat
in_ID: Pengulangan gambar latar belakang

en: Background image size
in_ID: Ukuran gambar latar belakang

en: Background position
in_ID: Posisi latar belakang

en: Background settings for your website header
in_ID: Pengaturan latar belakang untuk tajuk situs web Anda

en: Bar Background color
in_ID: Warna Latar Belakang Batang

en: Black
in_ID: Hitam

en: Blog Page
in_ID: Halaman Blog

en: Blog Posts
in_ID: Postingan Blog

en: Blur radius
in_ID: radius kabur

en: Bold
in_ID: Berani

en: Bold (700)
in_ID: Tebal (700)

en: Border Settings
in_ID: Pengaturan Perbatasan

en: Border color
in_ID: Warna perbatasan

en: Border radius
in_ID: radius perbatasan

en: Border radius options
in_ID: Opsi radius perbatasan

en: Border width
in_ID: Lebar batas

en: Borders color
in_ID: Warna perbatasan

en: Borders width
in_ID: Lebar perbatasan

en: Bottom
in_ID: Bawah

[ctx: position]
en: Bottom
in_ID: Bawah

en: Bottom Left
in_ID: Kiri bawah

en: Bottom Right
in_ID: Kanan bawah

en: Box layout
in_ID: Tata letak kotak

en: Box width
in_ID: Lebar kotak

en: Burger menu only
in_ID: Hanya menu burger

en: Button Background color
in_ID: Warna latar tombol

en: Button URL
in_ID: URL tombol

en: Button background
in_ID: Latar belakang tombol

en: Button link
in_ID: Tautan tombol

en: Button settings
in_ID: Pengaturan tombol

en: Button text
in_ID: Teks tombol

en: Buttons Border Radius
in_ID: Radius Perbatasan Tombol

en: Cancel
in_ID: Membatalkan

en: Carousel autoplay enabled
in_ID: Putar otomatis carousel diaktifkan

en: Carousel loop mode enabled
in_ID: Mode lingkaran korsel diaktifkan

en: Categories
in_ID: Kategori

en: Category
in_ID: Kategori

en: Category description
in_ID: Deskripsi kategori

en: Category title
in_ID: Judul kategori

en: Category:
in_ID: Kategori:

en: Center
in_ID: Tengah

[ctx: header layout]
en: Center
in_ID: Tengah

en: Change HTML tag
in_ID: Ubah tag HTML

en: Change icon
in_ID: Ubah ikon

en: Change image
in_ID: Ganti gambar

en: Change image for desktop resolution
in_ID: Ubah gambar untuk resolusi desktop

en: Change image for mobile resolution
in_ID: Ubah gambar untuk resolusi seluler

en: Citadela - Special Pages
in_ID: Citadela - Halaman Khusus

en: Citadela Blocks
in_ID: Blok Citadela

en: Citadela Content Settings
in_ID: Pengaturan Konten Citadela

en: Citadela Half Layout Settings
in_ID: Pengaturan Tata Letak Setengah Citadela

en: Citadela Header Settings
in_ID: Pengaturan Tajuk Citadela

en: Citadela Posts Blocks
in_ID: Blok Pos Citadela

en: Citadela Service Block image size
in_ID: Ukuran gambar Blok Layanan Citadela

en: Citadela Special Pages
in_ID: Halaman Khusus Citadela

[ctx: header layout]
en: Classic
in_ID: Klasik

[ctx: theme layout]
en: Classic
in_ID: Klasik

en: Clear
in_ID: Jernih

en: Cluster
in_ID: Gugus

en: Cluster Block
in_ID: Blok Cluster

en: Collapse menu to button
in_ID: Ciutkan menu ke tombol

en: Collapsible footer widgets options
in_ID: Opsi widget footer yang dapat dilipat

en: Color settings
in_ID: Pengaturan warna

en: Colors
in_ID: warna

en: Comment author name will not be linked to url inserted in Website field
in_ID: Nama penulis komentar tidak akan ditautkan ke url yang dimasukkan di bidang Situs Web

en: Comment text field
in_ID: kolom teks komentar

en: Comments Extension can be used to add help text to every single input in WordPress Comment form.
in_ID: Ekstensi Komentar dapat digunakan untuk menambahkan teks bantuan ke setiap masukan dalam formulir Komentar WordPress.

en: Comments extension
in_ID: Ekstensi komentar

en: Comments links settings
in_ID: Pengaturan tautan komentar

en: Confirm
in_ID: Mengonfirmasi

en: Contain
in_ID: Berisi

en: Content
in_ID: Isi

en: Content size
in_ID: Ukuran konten

en: Content size width
in_ID: Lebar ukuran konten

en: Content width
in_ID: Lebar konten

en: Content width sizes
in_ID: Ukuran lebar konten

en: Cookies expiration
in_ID: Kedaluwarsa cookie

en: Cover
in_ID: Menutupi

[ctx: label for css property "cover": image in background cover entire place]
en: Cover
in_ID: Menutupi

en: Cover column height
in_ID: Tinggi kolom penutup

en: Current block view
in_ID: Tampilan blok saat ini

en: Current page title
in_ID: Judul halaman saat ini

en: Custom Header is enabled. Following options may not have effect for this page.
in_ID: Header Kustom diaktifkan. Opsi berikut mungkin tidak berpengaruh untuk halaman ini.

en: Custom Header with Custom Logo is enabled for this page. Change of logo image may not be visible in preview.
in_ID: Header Kustom dengan Logo Kustom diaktifkan untuk halaman ini. Perubahan gambar logo mungkin tidak terlihat di pratinjau.

en: Custom Page Title
in_ID: Judul Halaman Kustom

en: Custom codes
in_ID: Kode khusus

en: Custom image
in_ID: Gambar khusus

en: Custom logo
in_ID: logo kustom

en: Custom logo image
in_ID: Gambar logo khusus

en: Customize colors
in_ID: Sesuaikan warna

en: Customized options for mobile screen width.
in_ID: Opsi yang disesuaikan untuk lebar layar ponsel.

en: Date
in_ID: Tanggal

en: Date color
in_ID: Warna tanggal

en: Date from
in_ID: Tanggal dari

en: Date to
in_ID: Tanggal ke

en: Day hours color
in_ID: Warna jam siang

en: Day title color
in_ID: Warna judul hari

en: Days without defined time will be hidden.
in_ID: Hari tanpa waktu yang ditentukan akan disembunyikan.

en: Decoration Color
in_ID: Warna Dekorasi

en: Decoration color
in_ID: Warna dekorasi

en: Default
in_ID: Bawaan

[ctx: theme design]
en: Default
in_ID: Bawaan

[ctx: default size of image in background]
en: Default size
in_ID: Ukuran bawaan

en: Define border radius for different parts of design.
in_ID: Tentukan radius batas untuk bagian desain yang berbeda.

en: Delete row
in_ID: Hapus baris

en: Descending
in_ID: Menurun

en: Design Options
in_ID: Pilihan Desain

en: Desktop settings
in_ID: Pengaturan desktop

en: Desktop size
in_ID: Ukuran desktop

en: Disable author name link
in_ID: Nonaktifkan tautan nama penulis

en: Disable default margins
in_ID: Nonaktifkan margin default

en: Disable editor comment links
in_ID: Nonaktifkan tautan komentar editor

en: Disable featured table
in_ID: Nonaktifkan tabel unggulan

en: Disable guest comment links
in_ID: Nonaktifkan tautan komentar tamu

en: Disable image
in_ID: Nonaktifkan gambar

en: Disable import/export
in_ID: Nonaktifkan impor/ekspor

en: Disable link to featured image in blog post
in_ID: Nonaktifkan tautan ke gambar unggulan di posting blog

en: Disable non-editor comment links
in_ID: Nonaktifkan tautan komentar non-editor

en: Disable separator
in_ID: Nonaktifkan pemisah

en: Display product, service or packages offers in the table. Set the best deal, show discounted price and write important features for comparison.
in_ID: Tampilkan penawaran produk, layanan, atau paket dalam tabel. Tetapkan kesepakatan terbaik, tunjukkan harga diskon dan tulis fitur penting untuk perbandingan.

en: Displays list of posts based on filters. For example posts only from specific category.
in_ID: Menampilkan daftar posting berdasarkan filter. Misalnya posting hanya dari kategori tertentu.

en: Displays paginated list of posts on WordPress Blog page.
in_ID: Menampilkan daftar posting paginasi di halaman Blog WordPress.

en: Do not use float numbers, please.
in_ID: Tolong jangan gunakan angka float.

en: Downloading&#8230;
in_ID: Mengunduh…

en: Drop Layout package here
in_ID: Jatuhkan paket Tata Letak di sini

note: translators: 1. Start html anchor tag, 2. End html anchor tag
en: Easily create and manage an events calendar with %1$sThe Events Calendar%2$s free plugin.
in_ID: Buat dan kelola kalender acara dengan mudah dengan plugin gratis %1$sKalender Acara%2$s.

en: Edit Special Page
in_ID: Sunting Halaman Khusus

en: Edit or update the image
in_ID: Edit atau perbarui gambar

en: Email field
in_ID: bidang email

en: Enable
in_ID: Memungkinkan

en: Enable collapsible footer wigets area
in_ID: Aktifkan area wig footer yang dapat dilipat

en: Enable featured table
in_ID: Aktifkan tabel unggulan

en: Error
in_ID: Kesalahan

en: Events
in_ID: Acara

en: Expiration of saved cookies in days.
in_ID: Kedaluwarsa cookie yang disimpan dalam beberapa hari.

note: translators: %s site name
en: Export %s Layout
in_ID: Ekspor %s Tata Letak

en: Extra Bold (900)
in_ID: Ekstra Tebal (900)

en: Extra-bold
in_ID: Ekstra tebal

en: Extra-light
in_ID: Ekstra-ringan

en: Featured
in_ID: Unggulan

en: Featured image link
in_ID: Tautan gambar unggulan

en: Field label
in_ID: Label bidang

en: Filter special pages list
in_ID: Filter daftar halaman khusus

en: Filters
in_ID: Filter

en: Fixed background image
in_ID: Memperbaiki gambar latar belakang

en: Fixed image
in_ID: Gambar tetap

en: Font size
in_ID: Ukuran huruf

en: Font size unit
in_ID: Satuan ukuran font

en: Footer Color
in_ID: Warna Kaki

en: Footer code
in_ID: Kode footer

en: Forced inside space
in_ID: Terpaksa di dalam ruang

en: Friday
in_ID: Jumat

en: From AitThemes:
in_ID: Dari AitThemes:

note: translators: %s - list of required plugins
en: From AitThemes: %s
in_ID: Dari AitThemes: %s

en: From WordPress.org:
in_ID: Dari WordPress.org:

note: translators: %s - list of required plugins
en: From WordPress.org: %s
in_ID: Dari WordPress.org: %s

en: Full Sticky header
in_ID: Header Lengket Penuh

en: Full size
in_ID: Ukuran penuh

en: Full size width
in_ID: Lebar ukuran penuh

en: Fullwidth
in_ID: Lebar penuh

en: Fullwidth header
in_ID: Tajuk lebar penuh

en: Fullwidth size
in_ID: Ukuran lebar penuh

en: General Border Radius
in_ID: Radius Perbatasan Umum

en: General Layout
in_ID: Tata Letak Umum

en: General options for desktop.
in_ID: Opsi umum untuk desktop.

en: General settings
in_ID: Pengaturan Umum

en: Google Analytics tracking ID.
in_ID: ID pelacakan Google Analytics.

en: Google font
in_ID: font Google

en: Gradient
in_ID: gradien

en: Gradient degree
in_ID: Gelar gradien

en: Gradient overlay
in_ID: Hamparan gradien

en: Gradient under image, useful for .png images in background.
in_ID: Gradien di bawah gambar, berguna untuk gambar .png di latar belakang.

en: HTML tag
in_ID: tag HTML

en: Half layout page
in_ID: Setengah halaman tata letak

en: Header Background
in_ID: Latar Belakang Tajuk

en: Header Color
in_ID: Warna Tajuk

en: Header Color Overlay
in_ID: Hamparan Warna Tajuk

en: Header Image
in_ID: Gambar Tajuk

en: Header Image Position
in_ID: Posisi Gambar Header

en: Header Image Repeat
in_ID: Pengulangan Gambar Header

en: Header Image Size
in_ID: Ukuran Gambar Tajuk

en: Header Layout
in_ID: Tata Letak Tajuk

en: Header background
in_ID: Latar belakang tajuk

en: Header code
in_ID: Kode tajuk

en: Header text
in_ID: Teks tajuk

en: Height Settings
in_ID: Pengaturan Tinggi

en: Height unit
in_ID: Satuan tinggi

en: Hidden on desktop
in_ID: Tersembunyi di desktop

en: Hidden on mobile
in_ID: Tersembunyi di ponsel

en: Hidden title in full sticky header on desktop
in_ID: Judul tersembunyi di header lengket penuh di desktop

en: Hidden title in full sticky header on mobile
in_ID: Judul tersembunyi dalam header lengket penuh di ponsel

en: Hide Site title
in_ID: Sembunyikan judul Situs

en: Hide button with link
in_ID: Sembunyikan tombol dengan tautan

en: Hide discount price
in_ID: Sembunyikan harga diskon

en: Hide empty days
in_ID: Sembunyikan hari kosong

en: Hide only on mobile
in_ID: Sembunyikan hanya di ponsel

en: Hide site title
in_ID: Sembunyikan judul situs

en: Hide site title and tagline
in_ID: Sembunyikan judul situs dan tagline

en: Hide tagline only
in_ID: Sembunyikan tagline saja

en: Horizontal offset
in_ID: Offset horisontal

en: Icon color
in_ID: Warna ikon

en: If enabled, sticky posts will be displayed on the top of listed posts.
in_ID: Jika diaktifkan, postingan tempel akan ditampilkan di bagian atas postingan yang terdaftar.

en: Image
in_ID: Gambar

en: Image overlay color
in_ID: Warna hamparan gambar

en: Image position
in_ID: Posisi gambar

en: Image repeat
in_ID: Pengulangan gambar

en: Image size
in_ID: Ukuran gambar

en: Images
in_ID: Gambar-gambar

en: Import Layout
in_ID: Tata Letak Impor

en: Import and export layout settings pages will be disabled
in_ID: Impor dan ekspor halaman pengaturan tata letak akan dinonaktifkan

en: Import done!
in_ID: Impor selesai!

en: Import layout from file
in_ID: Impor tata letak dari file

en: Import of Layout package will <strong>delete all your content</strong> - all Posts, Pages, Media, Tags and Categories.
in_ID: Impor paket Layout akan <strong>menghapus semua konten Anda</strong> - semua Posting, Halaman, Media, Tag, dan Kategori.

en: In "em" unit
in_ID: Dalam unit &quot;em&quot;

en: Infobar
in_ID: bilah info

en: Infobar can be used to display cookies notification on your website. It is displayed to all new visitors that come to your website. They can click on the button to hide it. Infobar is then hidden for number of days set it “Cookie expiration” field.
in_ID: Infobar dapat digunakan untuk menampilkan pemberitahuan cookie di situs web Anda. Ini ditampilkan kepada semua pengunjung baru yang datang ke situs web Anda. Mereka dapat mengklik tombol untuk menyembunyikannya. Infobar kemudian disembunyikan selama beberapa hari, setel bidang &quot;Kedaluwarsa cookie&quot;.

en: Insert URL for button. Leave empty to hide the button.
in_ID: Masukkan URL untuk tombol. Biarkan kosong untuk menyembunyikan tombol.

note: translators: 1. minimum number value
en: Insert number larger than %1$s, or leave empty for default value.
in_ID: Masukkan angka yang lebih besar dari %1$s, atau biarkan kosong untuk nilai default.

note: translators: 1. minimum number value
en: Insert number larger than %1$s.
in_ID: Masukkan angka yang lebih besar dari %1$s.

note: translators: 1. maximum number value
en: Insert number smaller than %1$s, or leave empty for default value.
in_ID: Masukkan angka yang lebih kecil dari %1$s, atau biarkan kosong untuk nilai default.

note: translators: 1. maximum number value
en: Insert number smaller than %1$s.
in_ID: Masukkan angka yang lebih kecil dari %1$s.

en: Insert row after
in_ID: Sisipkan baris setelah

en: Insert text
in_ID: Sisipkan teks

en: Insert valid number, please.
in_ID: Masukkan nomor yang valid, silakan.

en: Insert your Google Analytics Tracking ID. Google Analytics tracking code will be added to your website.
in_ID: Masukkan ID Pelacakan Google Analytics Anda. Kode pelacakan Google Analytics akan ditambahkan ke situs web Anda.

en: Inset shadow
in_ID: bayangan sisipan

en: Install required plugins
in_ID: Instal plugin yang diperlukan

en: Installing and activating plugins&#8230;
in_ID: Memasang dan mengaktifkan plugin…

en: It's not Citadela Layout package
in_ID: Ini bukan paket Tata Letak Citadela

en: Item subtitle
in_ID: Sub judul barang

en: Item title
in_ID: Nama barang

en: Large
in_ID: Besar

en: Large size
in_ID: Ukuran besar

en: Layout Exporter
in_ID: Eksportir Tata Letak

en: Layout Exporter feature exports WordPress pages, posts and all Citadela options and settings. You can use Layout Exporter to create a Citadela layout that you can easily install to another Citadela website.
in_ID: Fitur Layout Exporter mengekspor halaman WordPress, posting, dan semua opsi dan pengaturan Citadela. Anda dapat menggunakan Layout Exporter untuk membuat tata letak Citadela yang dapat Anda instal dengan mudah ke situs web Citadela lainnya.

en: Layout Importer needs to have the PHP ZIP extension installed. Please install it or contact your hosting provider.
in_ID: Layout Importer harus menginstal ekstensi PHP ZIP. Silakan instal atau hubungi penyedia hosting Anda.

en: Layout import/export settings
in_ID: Tata letak pengaturan impor/ekspor

en: Layouts
in_ID: Tata letak

en: Layouts import and export is disabled
in_ID: Impor dan ekspor tata letak dinonaktifkan

en: Left
in_ID: Kiri

en: Left align logo
in_ID: Logo rata kiri

en: Left side
in_ID: Sisi kiri

en: Letter spacing
in_ID: Spasi huruf

en: Light
in_ID: Lampu

en: Light (100)
in_ID: Cahaya (100)

en: Line height
in_ID: Tinggi garis

en: Lines color
in_ID: Warna garis

en: Link
in_ID: Tautan

en: List layout
in_ID: Tata letak daftar

en: Location
in_ID: Lokasi

en: Location description
in_ID: Deskripsi lokasi

en: Location title
in_ID: Judul lokasi

en: Location:
in_ID: Lokasi:

en: Logo font size
in_ID: Ukuran font logo

en: Logo image in custom header.
in_ID: Gambar logo di header khusus.

en: Logo image max width
in_ID: Lebar maksimum gambar logo

en: Logo space max width
in_ID: Lebar maksimum ruang logo

en: Main Menu
in_ID: Menu utama

en: Medium
in_ID: Sedang

en: Medium size
in_ID: Ukuran sedang

en: Membership
in_ID: Keanggotaan

en: Menu button color
in_ID: Warna tombol menu

en: Minimum value 1500px, leave empty for unlimited width.
in_ID: Nilai minimum 1500px, biarkan kosong untuk lebar tak terbatas.

en: Mininum height
in_ID: Tinggi minimum

en: Mobile
in_ID: Seluler

en: Mobile Settings
in_ID: Pengaturan Seluler

en: Mobile settings
in_ID: Pengaturan seluler

en: Mobile size
in_ID: Ukuran ponsel

en: Mobile width breakpoint
in_ID: Breakpoint lebar seluler

en: Monday
in_ID: Senin

en: Move down
in_ID: Turunkan

en: Move up
in_ID: Naik

en: Name field
in_ID: bidang nama

en: Next
in_ID: Lanjut

en: No Repeat
in_ID: Tidak Ada Pengulangan

en: No borders
in_ID: Tidak ada batas

[ctx: label for css property "no-repeat": do not repeat image in background]
en: No repeat
in_ID: Tidak ada pengulangan

en: No results found.
in_ID: Tidak ada hasil yang ditemukan.

en: No special pages found.
in_ID: Tidak ada halaman khusus yang ditemukan.

en: None
in_ID: Tidak ada

en: Normal (400)
in_ID: Biasa (400)

en: Note: standard page title will be hidden.
in_ID: Catatan: judul halaman standar akan disembunyikan.

en: Number of items
in_ID: Jumlah item

en: OK
in_ID: Oke

en: Oops! That page can't be found.
in_ID: Ups! Halaman itu tidak dapat ditemukan.

en: Open in new window
in_ID: Buka di jendela baru

en: Open link in new tab
in_ID: Buka tautan di tab baru

en: Opened footer wigets area
in_ID: Area wig footer terbuka

en: Opening Hours
in_ID: Jam buka

en: Opening Hours settings
in_ID: Pengaturan Jam Buka

en: Order Options
in_ID: Opsi Pemesanan

en: Order by
in_ID: Dipesan oleh

en: Original
in_ID: Asli

en: Overlay color
in_ID: Warna overlay

en: Overlay gradient
in_ID: Gradien overlay

en: Overlay opacity
in_ID: Opasitas hamparan

en: PHP ZIP extension not found
in_ID: Ekstensi ZIP PHP tidak ditemukan

en: Page Color
in_ID: Warna Halaman

en: Please do not close this browser window until the Layout package is imported completely.
in_ID: Harap jangan tutup jendela browser ini sampai paket Layout diimpor sepenuhnya.

en: Please understand that Layout Exporter does not export everything from WordPress, such as WooCommerce invoices or data from other 3rd party plugins. There are many other plugins available for migration purposes.
in_ID: Harap dipahami bahwa Layout Exporter tidak mengekspor semuanya dari WordPress, seperti faktur WooCommerce atau data dari plugin pihak ketiga lainnya. Ada banyak plugin lain yang tersedia untuk tujuan migrasi.

en: Position
in_ID: Posisi

en: Position on website
in_ID: Posisi di situs web

en: Post Details
in_ID: Detail Posting

en: Posts
in_ID: Postingan

en: Posts navigation
in_ID: Navigasi postingan

en: Posts settings
in_ID: Pengaturan posting

en: Preview is displayed only in Customizer screen.
in_ID: Pratinjau hanya ditampilkan di layar Penyesuai.

en: Previous
in_ID: Sebelumnya

en: Price Table
in_ID: Tabel Harga

en: Price table alignment
in_ID: Penyelarasan tabel harga

en: Radial gradient
in_ID: Gradien radial

en: Random
in_ID: Acak

en: Read more link
in_ID: Baca selengkapnya tautan

en: Ready to use Citadela layouts
in_ID: Tata letak Citadela siap digunakan

note: Description of the plugin
en: Ready to use layouts and blocks for Citadela with many customization options
in_ID: Tata letak dan blok siap pakai untuk Citadela dengan banyak opsi penyesuaian

note: translators: %s plugin's name
en: Recently activated theme is not compatible with %s plugin, therefore the plugin was deactivated.
in_ID: Tema yang baru saja diaktifkan tidak kompatibel dengan plugin %s, oleh karena itu plugin dinonaktifkan.

en: Regular
in_ID: Reguler

en: Remove image
in_ID: Hapus gambar

[ctx: label for css property "repeat": repeat image in background]
en: Repeat
in_ID: Ulang

[ctx: label for css property "repeat-x": repeat horizontally image in background]
en: Repeat horizontally
in_ID: Ulangi secara horizontal

[ctx: label for css property "repeat-y": repeat vertically image in background]
en: Repeat vertically
in_ID: Ulangi secara vertikal

en: Replace default label of the field.
in_ID: Ganti label default bidang.

en: Replace image
in_ID: Ganti gambar

en: Required plugins
in_ID: Plugin yang diperlukan

en: Reset
in_ID: Mengatur ulang

en: Responsive Spacer
in_ID: Spacer Responsif

en: Responsive Text
in_ID: Teks Responsif

en: Responsive options applied under screen width
in_ID: Opsi responsif diterapkan di bawah lebar layar

en: Reusable Blocks
in_ID: Blok yang dapat digunakan kembali

en: Reusable blocks settings
in_ID: Pengaturan blok yang dapat digunakan kembali

en: Right
in_ID: Benar

en: Right side
in_ID: Sisi kanan

en: Saturday
in_ID: Sabtu

en: Save Settings
in_ID: Simpan Pengaturan

en: Search Special ages
in_ID: Cari usia khusus

en: Search results for:
in_ID: Hasil pencarian:

en: Select Google Font for your website
in_ID: Pilih Google Font untuk situs web Anda

en: Select Layout package
in_ID: Pilih paket Tata Letak

en: Select alignment
in_ID: Pilih perataan

en: Select alignment on mobile design
in_ID: Pilih perataan pada desain seluler

en: Select background type
in_ID: Pilih jenis latar belakang

en: Select color combinations for your website
in_ID: Pilih kombinasi warna untuk situs web Anda

en: Select font weight
in_ID: Pilih berat font

en: Select image
in_ID: Pilih gambar

en: Select layout
in_ID: Pilih tata letak

en: Select layout for website header
in_ID: Pilih tata letak untuk tajuk situs web

en: Select layout for your website
in_ID: Pilih tata letak untuk situs web Anda

en: Select size
in_ID: Pilih ukuran

en: Semi-bold
in_ID: Semi-tebal

en: Service
in_ID: Melayani

en: Service Image
in_ID: Gambar Layanan

en: Service description text
in_ID: Teks deskripsi layanan

en: Service header
in_ID: Judul layanan

en: Set background image
in_ID: Setel gambar latar belakang

en: Set custom image
in_ID: Setel gambar khusus

en: Set custom logo image
in_ID: Setel gambar logo khusus

en: Set header color as background image overlay
in_ID: Setel warna tajuk sebagai hamparan gambar latar belakang

en: Sets if widgets in footer are opened or closed by default on mobile after page load. Applicable if collapsible widgets are enabled.
in_ID: Menyetel jika widget di footer dibuka atau ditutup secara default di ponsel setelah halaman dimuat. Berlaku jika widget yang dapat dilipat diaktifkan.

en: Settings
in_ID: Pengaturan

en: Settings Saved
in_ID: Pengaturan Disimpan

en: Settings for main menu in header
in_ID: Pengaturan untuk menu utama di header

en: Settings for site header
in_ID: Pengaturan untuk tajuk situs

en: Shadow Settings
in_ID: Pengaturan Bayangan

en: Shadow color
in_ID: Warna bayangan

en: Show always
in_ID: Tunjukkan selalu

en: Show button with link
in_ID: Tampilkan tombol dengan tautan

en: Show categories
in_ID: Tampilkan kategori

en: Show date
in_ID: Tampilkan tanggal

en: Show description
in_ID: Tampilkan deskripsi

en: Show discount price
in_ID: Tampilkan harga diskon

en: Show featured image
in_ID: Tampilkan gambar unggulan

en: Show header over content
in_ID: Tampilkan tajuk di atas konten

en: Show icon
in_ID: Tampilkan ikon

en: Show image
in_ID: Tampilkan gambar

en: Show image as icon
in_ID: Tampilkan gambar sebagai ikon

en: Show in menu
in_ID: Tampilkan di menu

en: Show link to manage Reusable blocks in admin menu
in_ID: Tampilkan tautan untuk mengelola blok yang dapat digunakan kembali di menu admin

en: Show locations
in_ID: Tampilkan lokasi

en: Show only on mobile
in_ID: Tampilkan hanya di ponsel

en: Show opening hours on your website.
in_ID: Tampilkan jam buka di situs web Anda.

en: Show or hide Cluster block only on mobile screen size.
in_ID: Tampilkan atau sembunyikan blok Cluster hanya pada ukuran layar seluler.

en: Show preview of Announcement Bar
in_ID: Tampilkan pratinjau Bilah Pengumuman

en: Show transparent header without additional background settings.
in_ID: Tampilkan header transparan tanpa pengaturan latar belakang tambahan.

en: Show website
in_ID: Tampilkan situs web

[ctx: settings]
en: Simple
in_ID: Sederhana

en: Simple layout
in_ID: Tata letak sederhana

en: Simple settings
in_ID: Pengaturan sederhana

en: Simple settings allow you to show simple text and button in your announcements bar. Colors can be customized via WordPress customizer.
in_ID: Pengaturan sederhana memungkinkan Anda menampilkan teks dan tombol sederhana di bilah pengumuman. Warna dapat disesuaikan melalui penyesuai WordPress.

en: Simple text styles
in_ID: Gaya teks sederhana

en: Simplified typography styles for blog posts pages
in_ID: Gaya tipografi yang disederhanakan untuk halaman posting blog

en: Single color
in_ID: Warna tunggal

en: Single color overlay
in_ID: Hamparan warna tunggal

en: Sizes for Content, Wide and Fullwidth layout types used in design.
in_ID: Ukuran untuk jenis tata letak Konten, Lebar, dan Lebar Penuh yang digunakan dalam desain.

en: Skip number of posts from start
in_ID: Lewati jumlah posting dari awal

en: Small
in_ID: Kecil

en: Small size
in_ID: Ukuran kecil

en: Space around logo
in_ID: Ruang di sekitar logo

en: Space around menu button
in_ID: Spasi di sekitar tombol menu

en: Spacer height in
in_ID: Tinggi pengatur jarak dalam

en: Spacer settings
in_ID: Pengaturan pengatur jarak

en: Spacing Settings
in_ID: Pengaturan Spasi

[ctx: post type singular name]
en: Special Page
in_ID: Halaman Khusus

[ctx: admin menu]
en: Special Pages
in_ID: Halaman Khusus

[ctx: post type general name]
en: Special Pages
in_ID: Halaman Khusus

en: Special container that is always on full width if there is no sidebar or columns. You can insert there other blocks and set container background.
in_ID: Wadah khusus yang selalu lebar penuh jika tidak ada sidebar atau kolom. Anda dapat memasukkan blok lain di sana dan mengatur latar belakang wadah.

en: Special page updated.
in_ID: Halaman khusus diperbarui.

en: Special pages list
in_ID: Daftar halaman khusus

en: Special pages list navigation
in_ID: Navigasi daftar halaman khusus

en: Spread radius
in_ID: Menyebar radius

en: Sticky header on desktop
in_ID: Header lengket di desktop

en: Sticky header on mobile
in_ID: Header lengket di ponsel

en: Sticky header settings
in_ID: Pengaturan tajuk lengket

en: Sticky posts first
in_ID: Postingan lengket dulu

en: Styles
in_ID: Gaya

en: Subtitle
in_ID: Subjudul

en: Subtitle color
in_ID: Warna subjudul

en: Sunday
in_ID: Minggu

en: Table subtitle
in_ID: Subjudul tabel

en: Table title
in_ID: Judul tabel

en: Tag description
in_ID: Deskripsi tag

en: Tag name
in_ID: Nama tag

en: Tehre was an error with downloading layout
in_ID: Terjadi kesalahan saat mengunduh tata letak

en: Text
in_ID: Teks

en: Text Font
in_ID: Font Teks

en: Text alignment
in_ID: Perataan teks

en: Text color
in_ID: Warna teks

en: Text color in custom header.
in_ID: Warna teks di header khusus.

en: Text displayed in the Infobar. It can contain HTML formatting such as URLs to link to your terms or privacy policy.
in_ID: Teks ditampilkan di Infobar. Ini dapat berisi pemformatan HTML seperti URL untuk ditautkan ke persyaratan atau kebijakan privasi Anda.

en: Text displayed on the button in announcements bar. Leave empty to hide the button.
in_ID: Teks ditampilkan pada tombol di bilah pengumuman. Biarkan kosong untuk menyembunyikan tombol.

en: Text displayed on the button. If no text is specified, X sign will be used to close Infobar.
in_ID: Teks yang ditampilkan pada tombol. Jika tidak ada teks yang ditentukan, tanda X akan digunakan untuk menutup Infobar.

en: Text of announcement
in_ID: Teks pengumuman

en: Thank you for activating Citadela Pro.
in_ID: Terima kasih telah mengaktifkan Citadela Pro.

note: translators: %s plugin's name
en: The %s plugin could not be activated. It is not compatible with the current active theme.
in_ID: Plugin %s tidak dapat diaktifkan. Ini tidak kompatibel dengan tema aktif saat ini.

en: The Citadela Layout requires these plugins. The required plugins will be installed and activated automatically. In case you don't have access to one of the plugins, some pages might be incomplete.
in_ID: Tata Letak Citadela membutuhkan plugin ini. Plugin yang diperlukan akan diinstal dan diaktifkan secara otomatis. Jika Anda tidak memiliki akses ke salah satu plugin, beberapa halaman mungkin tidak lengkap.

en: The content could not be imported.
in_ID: Konten tidak dapat diimpor.

en: The process can take anywhere between 30 seconds to 30 minutes depending on the size of the Layout package and speed of connection (mainly due to downloading demo images).
in_ID: Prosesnya bisa memakan waktu antara 30 detik hingga 30 menit tergantung pada ukuran paket Tata Letak dan kecepatan koneksi (terutama karena mengunduh gambar demo).

en: Theme Layout
in_ID: Tata Letak Tema

en: There was an error with installing plugins
in_ID: Terjadi kesalahan saat memasang plugin

en: Thick borders
in_ID: Batas tebal

en: Thin
in_ID: Tipis

en: Thin borders
in_ID: Batas tipis

note: translators: 1. Start html anchor tag, 2. End html anchor tag
en: This setting defines whether to use our Citadela styles in %1$sThe Events Calendar%2$s plugin or use the plugin's styles.
in_ID: Pengaturan ini menentukan apakah akan menggunakan gaya Citadela kami di plugin %1$sKalender Acara%2$s atau menggunakan gaya plugin.

en: Thursday
in_ID: Kamis

en: Tile
in_ID: Ubin

en: Tile Horizontally
in_ID: Ubin Secara Horizontal

en: Tile Vertically
in_ID: Ubin Vertikal

en: Title
in_ID: Judul

en: Title color
in_ID: Warna judul

en: Titles Font
in_ID: Judul Font

en: Titles Style
in_ID: Gaya Judul

en: To edit the image, you need permission to upload media.
in_ID: Untuk mengedit gambar, Anda memerlukan izin untuk mengunggah media.

en: Top
in_ID: Atas

[ctx: position]
en: Top
in_ID: Atas

en: Top Left
in_ID: Kiri Atas

en: Top Right
in_ID: Kanan atas

en: Tracking ID
in_ID: ID Pelacakan

en: Tracking privacy
in_ID: Melacak privasi

en: Transparent header
in_ID: Header transparan

en: Tueasday
in_ID: Selasa

en: Tuesday
in_ID: Selasa

en: Turn on Announcements bar functionality
in_ID: Aktifkan fungsionalitas bilah Pengumuman

en: Turn on Comments extension functionality
in_ID: Aktifkan fungsi ekstensi Komentar

en: Type
in_ID: Jenis

en: Type for search...
in_ID: Ketik untuk pencarian...

en: Typography
in_ID: Tipografi

en: Upload an image file or pick one from your media library.
in_ID: Unggah file gambar atau pilih salah satu dari perpustakaan media Anda.

en: Uploaded ZIP file is not Citadela Layout package or it is old incompatible Layout package. Please download the newest package from your AitThemes account.
in_ID: File ZIP yang diunggah bukan paket Citadela Layout atau paket Layout lama yang tidak kompatibel. Silakan unduh paket terbaru dari akun AitThemes Anda.

en: Uploading&#8230;
in_ID: Mengunggah…

en: Urls from editor comment text will be removed. Applied for user roles with edit post capability like Contributor and higher.
in_ID: Url dari teks komentar editor akan dihapus. Diterapkan untuk peran pengguna dengan kemampuan edit posting seperti Kontributor dan lebih tinggi.

en: Urls from guest comment text will be removed
in_ID: Url dari teks komentar tamu akan dihapus

en: Urls from non-editor comment text will be removed. Applied for user roles without edit post capability like Subscriber.
in_ID: Url dari teks komentar non-editor akan dihapus. Diterapkan untuk peran pengguna tanpa kemampuan mengedit posting seperti Pelanggan.

en: Use Citadela styles
in_ID: Gunakan gaya Citadela

en: Use Infobar on your website
in_ID: Gunakan Infobar di situs web Anda

en: Use custom header
in_ID: Gunakan tajuk khusus

en: Use custom width settings
in_ID: Gunakan pengaturan lebar khusus

en: Use default font
in_ID: Gunakan font default

en: Use default font weight
in_ID: Gunakan bobot font default

en: Use responsive options
in_ID: Gunakan opsi responsif

en: Using font size from theme design.
in_ID: Menggunakan ukuran font dari desain tema.

en: Using letter spacing from theme design.
in_ID: Menggunakan spasi huruf dari desain tema.

en: Using line height from theme design.
in_ID: Menggunakan tinggi garis dari desain tema.

en: Vertical offset
in_ID: Offset vertikal

en: View Demo
in_ID: Lihat Demo

en: View layouts
in_ID: Lihat tata letak

en: View more
in_ID: Lihat lebih banyak

en: Visibility on mobile
in_ID: Visibilitas di ponsel

en: WP Button Block
in_ID: Blok Tombol WP

en: We keep your email so we can communicate with you about our product and services. For further details please see <a href="#">our privacy policy</a>.
in_ID: Kami menyimpan email Anda sehingga kami dapat berkomunikasi dengan Anda tentang produk dan layanan kami. Untuk perincian lebih lanjut, silakan lihat <a href="#">kebijakan privasi kami</a> .

en: We keep your name so we can communicate with you about our product and services. For further details please see <a href="#">our privacy policy</a>.
in_ID: Kami menyimpan nama Anda sehingga kami dapat berkomunikasi dengan Anda tentang produk dan layanan kami. Untuk perincian lebih lanjut, silakan lihat <a href="#">kebijakan privasi kami</a> .

en: We keep your website URL so we can communicate with you about our product and services. For further details please see <a href="#">our privacy policy</a>.
in_ID: Kami menyimpan URL situs web Anda sehingga kami dapat berkomunikasi dengan Anda tentang produk dan layanan kami. Untuk perincian lebih lanjut, silakan lihat <a href="#">kebijakan privasi kami</a> .

en: We're importing the Layout package...
in_ID: Kami mengimpor paket Layout...

note: translators: 1. url to upgrading guide, 2. plugin's name
en: We've noticed that you're running an outdated version of PHP which is no longer supported, therefore <em>the plugin was deactivated</em>. Make sure your site is fast and secure, by <a href='%1$s'>upgrading PHP to the latest version</a>. Minimal requirement for %2$s is <strong>PHP 5.6.20</strong>.
in_ID: Kami melihat bahwa Anda menjalankan versi PHP lama yang tidak lagi didukung, oleh karena itu <em>plugin dinonaktifkan</em> . Pastikan situs Anda cepat dan aman, dengan <a href='%1$s'>mengupgrade PHP ke versi terbaru</a> . Persyaratan minimal untuk %2$s adalah <strong>PHP 5.6.20</strong> .

note: translators: 1. url to upgrading guide, 2. plugin's name
en: We've noticed that you're running an outdated version of WordPress, therefore <em>the plugin was deactivated</em>. Make sure your site is secure and up to date, by <a href='%1$s'>updating WordPress to the latest version</a>. Minimal requirement for %2$s is <strong>WordPress 5.2</strong>.
in_ID: Kami melihat Anda menjalankan versi WordPress yang sudah ketinggalan zaman, oleh karena itu <em>plugin dinonaktifkan</em> . Pastikan situs Anda aman dan mutakhir, dengan <a href='%1$s'>memperbarui WordPress ke versi terbaru</a> . Persyaratan minimal untuk %2$s adalah <strong>WordPress 5.2</strong> .

en: Website URL field
in_ID: Bidang URL situs web

en: Wednesday
in_ID: Rabu

en: Wide
in_ID: Lebar

en: Wide size
in_ID: Ukuran lebar

en: Wide size width
in_ID: Lebar ukuran lebar

en: Widgets area in footer can be opened or closed on mobile.
in_ID: Area widget di footer dapat dibuka atau ditutup di ponsel.

en: Width Settings
in_ID: Pengaturan Lebar

en: With advanced settings you have full control over html and styles for your announcements bar.
in_ID: Dengan pengaturan lanjutan, Anda memiliki kontrol penuh atas html dan gaya untuk bilah pengumuman Anda.

en: You can import any of the available Citadela Layouts.
in_ID: Anda dapat mengimpor salah satu Tata Letak Citadela yang tersedia.

en: Your comments help us to improve our products and services so we keep recording them. We use the comment also for future reference. For further details please see <a href="#">our privacy policy</a>.
in_ID: Komentar Anda membantu kami untuk meningkatkan produk dan layanan kami sehingga kami terus merekamnya. Kami menggunakan komentar juga untuk referensi di masa mendatang. Untuk perincian lebih lanjut, silakan lihat <a href="#">kebijakan privasi kami</a> .

en: Your current content will be deleted
in_ID: Konten Anda saat ini akan dihapus

en: ZIP files
in_ID: file ZIP

en: button text
in_ID: teks tombol

[ctx: Uploader: Drop Layout package here - or - Select Layout package]
en: or
in_ID: atau

en: read more text
in_ID: baca lebih banyak teks

en: row text...
in_ID: teks baris...
