Citadela Pro 5.0.3 - en to ja translation catalogue (556 entries)

note: translators: %s plugin's name
en: %s plugin and PHP incompatiblity
ja: s プラグインと PHP の非互換性

note: translators: %s plugin's name
en: %s plugin and WordPress incompatiblity
ja: s プラグインと WordPress の非互換性

note: translators: %s plugin's name
en: %s plugin has beed deactivated
ja: s プラグインは無効化されました。

note: translators: %s plugin's name
en: %s plugin incompatibility
ja: s プラグインとの非互換性

note: translators: %s - list of required plugins
en: (You can download them from your AitThemes account)
ja: (AitThemesのアカウントからダウンロードできます)

en: 100% horizontal
ja: 100%水平

en: 100% vertical
ja: 縦型100

en: Accept
ja: 受入

en: Add empty space between blocks that will look differently on desktop and on mobile devices.
ja: デスクトップとモバイルで見え方が異なるブロックの間に、空白のスペースを追加します。

en: Additional text
ja: 追加テキスト

en: Additional text displayed with the field. It can contain HTML formatting such as urls to link to your terms or privacy policy.
ja: フィールドとともに表示される追加テキスト。規約やプライバシーポリシーにリンクするためのURLなど、HTMLフォーマットを含むことができます。

[ctx: settings]
en: Advanced
ja: アドバンスト

en: Advanced settings
ja: 詳細設定

en: Align Text Center
ja: 文字列の中央揃え

en: Align Text Left
ja: テキストを左揃えにする

en: Align Text Right
ja: テキストを右寄せにする

en: Align logo section to the left side
ja: ロゴ部分を左側に配置する

en: All
ja: すべて

en: All Special Pages
ja: すべての特設ページ

note: translators: %s plugin's name
en: All blocks were moved to %s plugin.
ja: すべてのブロックは %s プラグインに移動されました。

en: Allows you to easily add company services to your website.
ja: 企業のサービスを簡単にウェブサイトに追加することができます。

en: Allows you to insert text with custom settings and font.
ja: カスタム設定とフォントでテキストを挿入できるようにします。

en: Allows you to put page title anywhere you like. For example after header image.
ja: ページタイトルを好きな場所に配置することができます。例えば、ヘッダー画像の後ろなど。

en: Announcements Bar
ja: アナウンスメント・バー

en: Announcements bar
ja: アナウンスメントバー

en: Announcements bar allows you to present any important announcements on the top of all your pages.
ja: お知らせバーは、重要なお知らせを全ページのトップに表示することができます。

en: Announcements bar is displayed after selected date and time.
ja: 選択した日時の後に、お知らせバーが表示されます。

en: Announcements bar is displayed until selected date and time.
ja: 選択した日時まで、お知らせバーが表示されます。

en: Anonymize IP address of your website visitors.
ja: ウェブサイト訪問者のIPアドレスを匿名化します。

en: Appearance
ja: 外観

en: Appearance settings for your website
ja: ウェブサイトの外観設定

en: Applied for Simple type of Announcements bar.
ja: 簡易型アナウンスメントバーに適用。

en: Ascending
ja: 昇順

en: Author biographical info
ja: 著者略歴

en: Author name
ja: 著者名

en: Availability of selected style depends on selected font for titles.
ja: 選択されたスタイルが使用可能かどうかは、タイトルに選択されたフォントに依存します。

en: Available range
ja: 使用可能範囲

en: Background Image Overlay
ja: 背景画像オーバーレイ

en: Background Settings
ja: 背景の設定

en: Background color
ja: 背景色

en: Background color type
ja: 背景色の種類

en: Background gradient
ja: 背景グラデーション

en: Background image
ja: 背景画像

en: Background image repeat
ja: 背景画像リピート

en: Background image size
ja: 背景画像サイズ

en: Background position
ja: 背景の位置

en: Background settings for your website header
ja: ウェブサイトヘッダーの背景設定

en: Bar Background color
ja: バー背景色

en: Black
ja: ブラック

en: Blog Page
ja: ブログページ

en: Blog Posts
ja: ブログ記事

en: Blur radius
ja: ブラー半径

en: Bold
ja: 太字

en: Bold (700)
ja: 太字 (700)

en: Border Settings
ja: ボーダー設定

en: Border color
ja: ボーダーカラー

en: Border radius
ja: ボーダー半径

en: Border radius options
ja: ボーダー半径のオプション

en: Border width
ja: ボーダー幅

en: Borders color
ja: ボーダーカラー

en: Borders width
ja: ボーダー幅

en: Bottom
ja: 底面

[ctx: position]
en: Bottom
ja: 底面

en: Bottom Left
ja: 左下

en: Bottom Right
ja: 右下

en: Box layout
ja: ボックスレイアウト

en: Box width
ja: 箱の幅

en: Burger menu only
ja: ハンバーガーメニューのみ

en: Button Background color
ja: ボタン背景色

en: Button URL
ja: ボタンURL

en: Button background
ja: ボタン背景

en: Button link
ja: ボタンリンク

en: Button settings
ja: ボタン設定

en: Button text
ja: ボタンテキスト

en: Buttons Border Radius
ja: ボタンの境界線半径

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Carousel autoplay enabled
ja: カルーセルの自動再生が可能

en: Carousel loop mode enabled
ja: カルーセルループモード有効

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Category
ja: カテゴリー

en: Category description
ja: カテゴリー説明

en: Category title
ja: カテゴリタイトル

en: Category:
ja: カテゴリー

en: Center
ja: センター

[ctx: header layout]
en: Center
ja: センター

en: Change HTML tag
ja: HTMLタグの変更

en: Change icon
ja: アイコンを変更する

en: Change image
ja: 画像を変更する

en: Change image for desktop resolution
ja: デスクトップの解像度に合わせた画像の変更

en: Change image for mobile resolution
ja: モバイルの解像度に合わせて画像を変更

en: Citadela - Special Pages
ja: シタデラ - スペシャルページ

en: Citadela Blocks
ja: シタデラブロック

en: Citadela Content Settings
ja: シタデラコンテンツの設定

en: Citadela Half Layout Settings
ja: シタデラ ハーフレイアウト設定

en: Citadela Header Settings
ja: シタデラヘッダー設定

en: Citadela Posts Blocks
ja: シタデラポストブロック

note: Plugin Name of the plugin
en: Citadela Pro
ja: シタデラ プロ

en: Citadela Service Block image size
ja: シタデラ サービスブロック イメージサイズ

en: Citadela Special Pages
ja: シタデラ特設ページ

[ctx: header layout]
en: Classic
ja: クラシック

[ctx: theme layout]
en: Classic
ja: クラシック

en: Clear
ja: クリア

en: Cluster
ja: クラスター

en: Cluster Block
ja: クラスター・ブロック

en: Collapse menu to button
ja: メニューをボタンに折りたたむ

en: Collapsible footer widgets options
ja: 折りたたみ可能なフッターウィジェットオプション

en: Color settings
ja: カラー設定

en: Colors
ja: カラーズ

en: Comment author name will not be linked to url inserted in Website field
ja: コメント作成者名は、ウェブサイト欄に挿入されたURLとリンクされません。

en: Comment text field
ja: コメントテキスト欄

en: Comments Extension can be used to add help text to every single input in WordPress Comment form.
ja: Comments Extensionは、WordPressのコメントフォームの各入力欄にヘルプテキストを追加するために使用します。

en: Comments extension
ja: コメント拡張

en: Comments links settings
ja: コメントリンク設定

en: Confirm
ja: 確認

en: Contain
ja: 含有量

en: Content
ja: コンテンツ

en: Content size
ja: コンテンツサイズ

en: Content size width
ja: コンテンツサイズ幅

en: Content width
ja: コンテンツ幅

en: Content width sizes
ja: コンテンツの幅サイズ

en: Cookies expiration
ja: クッキーの有効期限

en: Cover
ja: カバー

[ctx: label for css property "cover": image in background cover entire place]
en: Cover
ja: カバー

en: Cover column height
ja: カバーコラムの高さ

en: Current block view
ja: 現在のブロック表示

en: Current page title
ja: 現在のページタイトル

en: Custom Header is enabled. Following options may not have effect for this page.
ja: カスタムヘッダーが有効になっています。以下のオプションは、このページでは効果がない場合があります。

en: Custom Header with Custom Logo is enabled for this page. Change of logo image may not be visible in preview.
ja: このページでは、Custom Header with Custom Logoが有効になっています。ロゴ画像の変更は、プレビューでは表示されない場合があります。

en: Custom Page Title
ja: カスタムページタイトル

en: Custom codes
ja: カスタムコード

en: Custom image
ja: カスタムイメージ

en: Custom logo
ja: カスタムロゴ

en: Custom logo image
ja: カスタムロゴイメージ

en: Customize colors
ja: カスタマイズカラー

en: Customized options for mobile screen width.
ja: モバイル画面の幅に合わせたカスタマイズオプション。

en: Date
ja: 日付

en: Date color
ja: 日付カラー

en: Date from
ja: 日付

en: Date to
ja: 日付から

en: Day hours color
ja: 日中カラー

en: Day title color
ja: 日タイトル色

en: Days without defined time will be hidden.
ja: 時間が設定されていない日は、非表示になります。

en: Decoration Color
ja: デコレーションカラー

en: Decoration color
ja: デコレーションカラー

en: Default
ja: デフォルト

[ctx: theme design]
en: Default
ja: デフォルト

[ctx: default size of image in background]
en: Default size
ja: デフォルトサイズ

en: Define border radius for different parts of design.
ja: デザインの様々な部分にボーダー半径を定義することができます。

en: Delete row
ja: 行削除

en: Descending
ja: 下降

en: Design Options
ja: デザインオプション

en: Desktop
ja: デスクトップ

en: Desktop settings
ja: デスクトップ設定

en: Desktop size
ja: デスクトップサイズ

en: Disable author name link
ja: 著者名リンクを無効にする

en: Disable default margins
ja: デフォルトのマージンを無効にする

en: Disable editor comment links
ja: エディタコメントへのリンクを無効にする

en: Disable featured table
ja: フィーチャーテーブルを無効にする

en: Disable guest comment links
ja: ゲストコメントへのリンクを無効にする

en: Disable image
ja: 画像を無効にする

en: Disable import/export
ja: インポート/エクスポートを無効にする

en: Disable link to featured image in blog post
ja: ブログ記事内の特集画像へのリンクを無効にする

en: Disable non-editor comment links
ja: 編集者以外のコメントリンクを無効化

en: Disable separator
ja: セパレータを無効にする

en: Display product, service or packages offers in the table. Set the best deal, show discounted price and write important features for comparison.
ja: 製品、サービス、パッケージのオファーを表で表示します。最安値を設定し、割引価格を表示し、比較のために重要な機能を書き込むことができます。

en: Displays list of posts based on filters. For example posts only from specific category.
ja: フィルターに基づいた投稿の一覧を表示する。例えば、特定のカテゴリーからの投稿のみ表示する。

en: Displays paginated list of posts on WordPress Blog page.
ja: WordPressのBlogページに、投稿のページングされたリストを表示します。

en: Do not use float numbers, please.
ja: フロートナンバーは使用しないでください。

en: Downloading&#8230;
ja: ダウンロード&#8230

en: Drop Layout package here
ja: ドロップレイアウトパッケージはこちら

note: translators: 1. Start html anchor tag, 2. End html anchor tag
en: Easily create and manage an events calendar with %1$sThe Events Calendar%2$s free plugin.
ja: 1$sThe Events Calendar%2$sの無料プラグインで、イベントカレンダーを簡単に作成、管理できます。

en: Edit Special Page
ja: 特設ページの編集

en: Edit or update the image
ja: 画像の編集・更新

en: Email field
ja: 電子メール欄

en: Enable
ja: イネーブル

en: Enable collapsible footer wigets area
ja: 折りたたみ式フッターウィジェットエリアを有効にする

en: Enable featured table
ja: フィーチャーテーブルを有効にする

en: Error
ja: エラー

en: Events
ja: イベント情報

en: Expiration of saved cookies in days.
ja: 保存されたクッキーの有効期限（日）。

note: translators: %s site name
en: Export %s Layout
ja: エクスポート %s レイアウト

en: Extra Bold (900)
ja: エクストラボールド (900)

en: Extra-bold
ja: エクストラボールド

en: Extra-light
ja: エクストラライト

en: Featured
ja: 特集

en: Featured image link
ja: 特集画像リンク

en: Field label
ja: フィールドラベル

en: Filter special pages list
ja: フィルタリングスペシャルページ一覧

en: Filters
ja: フィルター

en: Fixed background image
ja: 背景画像の修正

en: Fixed image
ja: 画像を修正しました

en: Font size
ja: 文字サイズ

en: Font size unit
ja: 文字サイズ単位

en: Footer Color
ja: フッターカラー

en: Footer code
ja: フッターコード

en: Forced inside space
ja: 強制的な内部空間

en: Friday
ja: 金曜日

en: From AitThemes:
ja: AitThemesより。

note: translators: %s - list of required plugins
en: From AitThemes: %s
ja: AitThemesより： %s

en: From WordPress.org:
ja: WordPress.orgより。

note: translators: %s - list of required plugins
en: From WordPress.org: %s
ja: WordPress.orgより。%s

en: Full Sticky header
ja: フル・スティッキー・ヘッダー

en: Full size
ja: フルサイズ

en: Full size width
ja: フルサイズ幅

en: Fullwidth
ja: 全幅

en: Fullwidth header
ja: 全角のヘッダー

en: Fullwidth size
ja: 全角サイズ

en: General Border Radius
ja: 一般的なボーダー半径

en: General Layout
ja: 一般的なレイアウト

en: General options for desktop.
ja: デスクトップ用の一般的なオプションです。

en: General settings
ja: 一般設定

en: Google Analytics
ja: Googleアナリティクス

en: Google Analytics tracking ID.
ja: Google AnalyticsのトラッキングIDです。

en: Google font
ja: グーグルフォント

en: Gradient
ja: グラデーション

en: Gradient degree
ja: グラデーション度

en: Gradient overlay
ja: グラデーションオーバーレイ

en: Gradient under image, useful for .png images in background.
ja: 画像下のグラデーション。背景の.png画像に有効です。

en: HTML tag
ja: HTMLタグ

en: Half layout page
ja: ハーフレイアウトページ

en: Header Background
ja: ヘッダーバックグラウンド

en: Header Color
ja: ヘッダーカラー

en: Header Color Overlay
ja: ヘッダーカラーオーバーレイ

en: Header Image
ja: ヘッダー画像

en: Header Image Position
ja: ヘッダー画像の位置

en: Header Image Repeat
ja: ヘッダー画像のリピート

en: Header Image Size
ja: ヘッダー画像サイズ

en: Header Layout
ja: ヘッダーレイアウト

en: Header background
ja: ヘッダーの背景

en: Header code
ja: ヘッダーコード

en: Header text
ja: ヘッダーテキスト

en: Height Settings
ja: 高さ設定

en: Height unit
ja: 高さ単位

en: Hidden on desktop
ja: デスクトップに隠す

en: Hidden on mobile
ja: モバイルでは非表示

en: Hidden title in full sticky header on desktop
ja: デスクトップのフル粘着ヘッダーに非表示のタイトルが表示される

en: Hidden title in full sticky header on mobile
ja: モバイルのフル・スティッキー・ヘッダーでタイトルを非表示にする

en: Hide Site title
ja: サイトタイトルを隠す

en: Hide button with link
ja: リンク付きボタンの非表示

en: Hide discount price
ja: 割引価格非表示

en: Hide empty days
ja: 空の日を隠す

en: Hide only on mobile
ja: モバイルのみ非表示

en: Hide site title
ja: サイトタイトルを隠す

en: Hide site title and tagline
ja: サイトタイトルとキャッチフレーズを隠す

en: Hide tagline only
ja: タグラインのみ非表示

en: Horizontal offset
ja: 水平オフセット

en: Icon color
ja: アイコンの色

en: If enabled, sticky posts will be displayed on the top of listed posts.
ja: 有効にすると、一覧表示された投稿の上部にスティッキーポストが表示されます。

en: Image
ja: 画像

en: Image overlay color
ja: 画像オーバーレイの色

en: Image position
ja: 画像位置

en: Image repeat
ja: イメージリピート

en: Image size
ja: 画像サイズ

en: Images
ja: 画像

en: Import Layout
ja: インポートレイアウト

en: Import and export layout settings pages will be disabled
ja: レイアウト設定ページのインポート/エクスポートができなくなります

en: Import done!
ja: 輸入完了

en: Import layout from file
ja: ファイルからレイアウトを取り込む

en: Import of Layout package will <strong>delete all your content</strong> - all Posts, Pages, Media, Tags and Categories.
ja: レイアウトパッケージをインポートすると、<strong>すべてのコンテンツ</strong> - すべての投稿、ページ、メディア、タグ、およびカテゴリが削除されます。

en: In "em" unit
ja: em "単位

en: Infobar
ja: インフォバー

en: Infobar can be used to display cookies notification on your website. It is displayed to all new visitors that come to your website. They can click on the button to hide it. Infobar is then hidden for number of days set it “Cookie expiration” field.
ja: Infobarは、WebサイトにCookieの通知を表示するために使用することができます。これは、あなたのウェブサイトを訪れたすべての新規訪問者に表示されます。訪問者はボタンをクリックして、それを隠すことができます。インフォバーは、「Cookieの有効期限」フィールドで設定された日数だけ隠されます。

en: Insert URL for button. Leave empty to hide the button.
ja: ボタン用のURLを挿入します。ボタンを非表示にするには、空のままにします。

note: translators: 1. minimum number value
en: Insert number larger than %1$s, or leave empty for default value.
ja: 1$s より大きい数値を挿入するか、またはデフォルト値のために空のままにします。

note: translators: 1. minimum number value
en: Insert number larger than %1$s.
ja: 1$s より大きい数値を挿入してください。

note: translators: 1. maximum number value
en: Insert number smaller than %1$s, or leave empty for default value.
ja: 1$s より小さい数値を挿入するか、またはデフォルト値のために空のままにしておきます。

note: translators: 1. maximum number value
en: Insert number smaller than %1$s.
ja: 1$s より小さい数字を挿入してください。

en: Insert row after
ja: の後に行を挿入します。

en: Insert text
ja: テキストを挿入する

en: Insert valid number, please.
ja: 有効な番号を入れてください。

en: Insert your Google Analytics Tracking ID. Google Analytics tracking code will be added to your website.
ja: Google AnalyticsのトラッキングIDを挿入します。Google Analyticsのトラッキングコードがウェブサイトに追加されます。

en: Inset shadow
ja: インセットシャドウ

en: Install required plugins
ja: 必要なプラグインをインストールする

en: Installing and activating plugins&#8230;
ja: プラグインのインストールと有効化&#8230

en: It's not Citadela Layout package
ja: シタデラレイアウトのパッケージではありません

en: Item subtitle
ja: 項目サブタイトル

en: Item title
ja: 項目名

en: Large
ja: 大型

en: Large size
ja: 大きいサイズ

en: Layout Exporter
ja: レイアウトエキスポータ

en: Layout Exporter feature exports WordPress pages, posts and all Citadela options and settings. You can use Layout Exporter to create a Citadela layout that you can easily install to another Citadela website.
ja: Layout Exporterは、WordPressのページ、投稿、Citadelaのすべてのオプションや設定をエクスポートする機能です。Layout Exporterを利用してCitadelaレイアウトを作成すれば、他のCitadelaサイトへ簡単にインストールすることができます。

en: Layout Importer needs to have the PHP ZIP extension installed. Please install it or contact your hosting provider.
ja: Layout Importerは、PHP ZIPエクステンションをインストールする必要があります。インストールするか、ホスティングプロバイダーにお問い合わせください。

en: Layout import/export settings
ja: レイアウトのインポート/エクスポートの設定

en: Layouts
ja: レイアウト

en: Layouts import and export is disabled
ja: レイアウトのインポート/エクスポートができない

en: Left
ja: 左

en: Left align logo
ja: ロゴを左寄せにする

en: Left side
ja: 左側

en: Letter spacing
ja: 文字間隔

en: Light
ja: 光

en: Light (100)
ja: ライト (100)

en: Line height
ja: 線の高さ

en: Lines color
ja: ラインカラー

en: Link
ja: リンク

en: List layout
ja: リストレイアウト

en: Location
ja: 所在地

en: Location description
ja: 位置説明

en: Location title
ja: ロケーションタイトル

en: Location:
ja: 場所

en: Logo font size
ja: ロゴのフォントサイズ

en: Logo image in custom header.
ja: カスタムヘッダーのロゴ画像

en: Logo image max width
ja: ロゴ画像の最大幅

en: Logo space max width
ja: ロゴスペース最大幅

en: Main Menu
ja: メインメニュー

en: Medium
ja: ミディアム

en: Medium size
ja: 中型

en: Membership
ja: メンバーシップ

en: Menu button color
ja: メニューボタンの色

en: Minimum value 1500px, leave empty for unlimited width.
ja: 最小値 1500px、無制限の場合は空白とする。

en: Mininum height
ja: 最小高さ

en: Mobile
ja: モバイル

en: Mobile Settings
ja: モバイル設定

en: Mobile settings
ja: モバイル設定

en: Mobile size
ja: モバイルサイズ

en: Mobile width breakpoint
ja: モバイル幅のブレークポイント

[ctx: theme layout]
en: Modern
ja: モダン

en: Monday
ja: 月曜日

en: Move down
ja: 下へ移動

en: Move up
ja: 繰り上げ

en: Name field
ja: 名前欄

en: Next
ja: 次のページ

en: No Repeat
ja: ノーリピート

en: No borders
ja: ボーダーなし

[ctx: label for css property "no-repeat": do not repeat image in background]
en: No repeat
ja: リピートなし

en: No results found.
ja: 結果は見つかりませんでした。

en: No special pages found.
ja: 特別なページは見つかりませんでした。

en: None
ja: なし

en: Normal (400)
ja: ノーマル (400)

en: Note: standard page title will be hidden.
ja: 注：標準のページタイトルは非表示になります。

en: Number of items
ja: 項目数

en: OK
ja: よっしゃー

en: Oops! That page can't be found.
ja: おっと!そのページは見当たりません。

en: Open in new window
ja: 新しいウィンドウで開く

en: Open link in new tab
ja: 新しいタブでリンクを開く

en: Opened footer wigets area
ja: フッターウィジェットエリア開設

en: Opening Hours
ja: 営業時間

en: Opening Hours settings
ja: 営業時間設定

en: Order Options
ja: 注文方法

en: Order by
ja: ご注文はこちら

en: Original
ja: オリジナル

en: Overlay color
ja: オーバーレイカラー

en: Overlay gradient
ja: オーバーレイグラデーション

en: Overlay opacity
ja: オーバーレイの不透明度

en: PHP ZIP extension not found
ja: PHP ZIP 拡張子が見つかりません

en: Page Color
ja: ページカラー

en: Please do not close this browser window until the Layout package is imported completely.
ja: レイアウトパッケージが完全にインポートされるまで、このブラウザウィンドウを閉 じないでください。

en: Please understand that Layout Exporter does not export everything from WordPress, such as WooCommerce invoices or data from other 3rd party plugins. There are many other plugins available for migration purposes.
ja: Layout Exporterは、WooCommerceの請求書や他のサードパーティプラグインのデータなど、WordPressからすべてをエクスポートするわけではないことをご理解ください。移行用のプラグインは他にもたくさんあります。

en: Position
ja: ポジション

en: Position on website
ja: ウェブサイトでの位置づけ

en: Post Details
ja: 投稿詳細

en: Posts
ja: 投稿

en: Posts navigation
ja: 投稿ナビゲーション

en: Posts settings
ja: 投稿設定

en: Preview is displayed only in Customizer screen.
ja: プレビューは、カスタマイザー画面でのみ表示されます。

en: Previous
ja: 前

en: Price Table
ja: 価格表

en: Price table alignment
ja: プライステーブルのアライメント

en: Radial gradient
ja: ラジアルグラデーション

en: Random
ja: ランダム

en: Read more link
ja: 続きを読むリンク

en: Ready to use Citadela layouts
ja: すぐに使えるCitadelaレイアウト

note: Description of the plugin
en: Ready to use layouts and blocks for Citadela with many customization options
ja: Citadelaのレイアウトやブロックをすぐに利用でき、多くのカスタマイズも可能

note: translators: %s plugin's name
en: Recently activated theme is not compatible with %s plugin, therefore the plugin was deactivated.
ja: 最近アクティブになったテーマは %s プラグインと互換性がないため、プラグインが非アクティブになりました。

en: Regular
ja: レギュラー

en: Remove image
ja: 画像を削除する

[ctx: label for css property "repeat": repeat image in background]
en: Repeat
ja: 繰り返し

[ctx: label for css property "repeat-x": repeat horizontally image in background]
en: Repeat horizontally
ja: 水平に繰り返す

[ctx: label for css property "repeat-y": repeat vertically image in background]
en: Repeat vertically
ja: 縦に繰り返す

en: Replace default label of the field.
ja: フィールドのデフォルトラベルを置換する。

en: Replace image
ja: 画像を差し替える

en: Required plugins
ja: 必要なプラグイン

en: Reset
ja: リセット

en: Responsive Spacer
ja: レスポンシブスペーサー

en: Responsive Text
ja: レスポンシブテキスト

en: Responsive options applied under screen width
ja: 画面幅に応じたレスポンシブオプションの適用

en: Reusable Blocks
ja: 再利用可能なブロック

en: Reusable blocks settings
ja: 再利用可能なブロック設定

en: Right
ja: 右

en: Right side
ja: 右側

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Save Settings
ja: 設定の保存

en: Search Special ages
ja: 特殊な年代を検索する

en: Search results for:
ja: の検索結果です。

en: Select Google Font for your website
ja: ウェブサイト用Googleフォントを選択

en: Select Layout package
ja: レイアウトパッケージを選択

en: Select alignment
ja: アライメントを選択

en: Select alignment on mobile design
ja: モバイルデザインでアライメントを選択

en: Select background type
ja: 背景の種類を選択する

en: Select color combinations for your website
ja: ウェブサイトの色の組み合わせの選択

en: Select font weight
ja: フォントの太さを選択する

en: Select image
ja: 画像選択

en: Select layout
ja: レイアウトを選択

en: Select layout for website header
ja: ウェブサイトヘッダーのレイアウトを選択

en: Select layout for your website
ja: ウェブサイトのレイアウトを選択する

en: Select size
ja: サイズ選択

en: Semi-bold
ja: セミボールド

en: Service
ja: サービス

en: Service Image
ja: サービスイメージ

en: Service description text
ja: サービス説明テキスト

en: Service header
ja: サービスヘッダー

en: Set background image
ja: 背景画像を設定する

en: Set custom image
ja: カスタムイメージの設定

en: Set custom logo image
ja: カスタムロゴイメージの設定

en: Set header color as background image overlay
ja: ヘッダーの色を背景画像のオーバーレイとして設定する

en: Sets if widgets in footer are opened or closed by default on mobile after page load. Applicable if collapsible widgets are enabled.
ja: モバイル版で、ページロード後にフッターのウィジェットをデフォルトで開くか閉じるかを設定します。折りたたみ可能なウィジェットが有効な場合に適用されます。

en: Settings
ja: 設定

en: Settings Saved
ja: 保存された設定

en: Settings for main menu in header
ja: ヘッダーのメインメニューの設定

en: Settings for site header
ja: サイトヘッダーの設定

en: Shadow Settings
ja: シャドウ設定

en: Shadow color
ja: シャドーカラー

en: Show always
ja: 常に表示する

en: Show button with link
ja: リンク付きボタンを表示する

en: Show categories
ja: カテゴリーを表示

en: Show date
ja: 開演時間

en: Show description
ja: 説明文を表示

en: Show discount price
ja: 割引価格表示

en: Show featured image
ja: 特集画像を表示する

en: Show header over content
ja: コンテンツにヘッダーを表示する

en: Show icon
ja: アイコンを表示する

en: Show image
ja: 画像を表示する

en: Show image as icon
ja: 画像をアイコンで表示する

en: Show in menu
ja: メニューに表示する

en: Show link to manage Reusable blocks in admin menu
ja: 管理メニューに再利用可能ブロックの管理用リンクを表示する

en: Show locations
ja: 表示場所

en: Show only on mobile
ja: モバイルのみ表示

en: Show opening hours on your website.
ja: ウェブサイトに営業時間を表示する。

en: Show or hide Cluster block only on mobile screen size.
ja: モバイルの画面サイズにのみクラスターブロックを表示・非表示する。

en: Show preview of Announcement Bar
ja: アナウンスメント・バー」のプレビューを表示

en: Show transparent header without additional background settings.
ja: 背景を追加設定することなく、透明なヘッダーを表示します。

en: Show website
ja: ウェブサイトを表示する

[ctx: settings]
en: Simple
ja: シンプル

en: Simple layout
ja: シンプルなレイアウト

en: Simple settings
ja: 簡単な設定

en: Simple settings allow you to show simple text and button in your announcements bar. Colors can be customized via WordPress customizer.
ja: シンプルな設定で、アナウンスメントバーにシンプルなテキストとボタンを表示することができます。色はWordPressのカスタマイザーでカスタマイズ可能です。

en: Simple text styles
ja: シンプルなテキストスタイル

en: Simplified typography styles for blog posts pages
ja: ブログ記事ページの簡素化されたタイポグラフィースタイル

en: Single color
ja: 単色

en: Single color overlay
ja: 単色オーバーレイ

en: Sizes for Content, Wide and Fullwidth layout types used in design.
ja: デザインに使用されているコンテンツ、ワイド、フル幅のレイアウトタイプのサイズ。

en: Skip number of posts from start
ja: 開始からの投稿数をスキップする

en: Small
ja: 小型

en: Small size
ja: 小型

en: Space around logo
ja: ロゴの周りのスペース

en: Space around menu button
ja: メニューボタン周辺のスペース

en: Spacer height in
ja: スペーサーの高さ（単位

en: Spacer settings
ja: スペーサー設定

en: Spacing Settings
ja: スペーシングの設定

[ctx: post type singular name]
en: Special Page
ja: 特設ページ

[ctx: admin menu]
en: Special Pages
ja: 特設ページ

[ctx: post type general name]
en: Special Pages
ja: 特設ページ

en: Special container that is always on full width if there is no sidebar or columns. You can insert there other blocks and set container background.
ja: サイドバーやカラムがない場合、常にフル幅で表示される特殊なコンテナです。他のブロックを挿入したり、コンテナの背景を設定することができます。

en: Special page updated.
ja: 特設ページを更新しました。

en: Special pages list
ja: スペシャルページ一覧

en: Special pages list navigation
ja: スペシャルページ一覧ナビゲーション

en: Spread radius
ja: スプレッド半径

en: Sticky header on desktop
ja: デスクトップ上のスティッキーヘッダー

en: Sticky header on mobile
ja: モバイルでのスティッキーヘッダー

en: Sticky header settings
ja: スティッキーヘッダーの設定

en: Sticky posts first
ja: スティッキー・ポスト・ファースト

en: Styles
ja: スタイル

en: Subtitle
ja: サブタイトル

en: Subtitle color
ja: 字幕の色

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Table subtitle
ja: テーブルサブタイトル

en: Table title
ja: テーブルタイトル

en: Tag description
ja: タグの説明

en: Tag name
ja: タグ名

en: Tehre was an error with downloading layout
ja: レイアウトのダウンロードでエラーが発生しました。

en: Text
ja: テキスト

en: Text Font
ja: テキストフォント

en: Text alignment
ja: テキストアライメント

en: Text color
ja: 文字色

en: Text color in custom header.
ja: カスタムヘッダーの文字色

en: Text displayed in the Infobar. It can contain HTML formatting such as URLs to link to your terms or privacy policy.
ja: Infobarに表示されるテキスト。利用規約やプライバシーポリシーにリンクするURLなど、HTMLの書式を含むことができます。

en: Text displayed on the button in announcements bar. Leave empty to hide the button.
ja: 告知バーのボタンに表示されるテキストです。ボタンを非表示にする場合は、空のままにします。

en: Text displayed on the button. If no text is specified, X sign will be used to close Infobar.
ja: ボタンに表示されるテキストです。テキストを指定しない場合は、XサインでInfobarを閉じます。

en: Text of announcement
ja: 発表文

en: Thank you for activating Citadela Pro.
ja: Citadela Proをアクティベートしていただき、ありがとうございます。

note: translators: %s plugin's name
en: The %s plugin could not be activated. It is not compatible with the current active theme.
ja: s プラグインをアクティブにできませんでした。現在アクティブなテーマと互換性がありません。

en: The Citadela Layout requires these plugins. The required plugins will be installed and activated automatically. In case you don't have access to one of the plugins, some pages might be incomplete.
ja: Citadela Layoutを使用するには、これらのプラグインが必要です。必要なプラグインは自動的にインストールされ、有効化されます。プラグインが有効でない場合、一部のページが正常に表示されないことがあります。

en: The content could not be imported.
ja: コンテンツを取り込むことができませんでした。

en: The process can take anywhere between 30 seconds to 30 minutes depending on the size of the Layout package and speed of connection (mainly due to downloading demo images).
ja: レイアウトパッケージのサイズや回線速度（主にデモ画像のダウンロード）により、30秒から30分程度かかる場合があります。

en: Theme Layout
ja: テーマレイアウト

en: There was an error with installing plugins
ja: プラグインのインストールでエラーが発生しました

en: Thick borders
ja: 太い縁取り

en: Thin
ja: 薄型

en: Thin borders
ja: 薄型ボーダー

note: translators: 1. Start html anchor tag, 2. End html anchor tag
en: This setting defines whether to use our Citadela styles in %1$sThe Events Calendar%2$s plugin or use the plugin's styles.
ja: この設定は、%1$sThe Events Calendar%2$s プラグインで弊社のCitadelaスタイルを使用するか、プラグインのスタイルを使用するかを定義します。

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Tile
ja: タイル

en: Tile Horizontally
ja: 水平方向のタイル

en: Tile Vertically
ja: 垂直方向のタイル

en: Title
ja: タイトル

en: Title color
ja: タイトルカラー

en: Titles Font
ja: タイトルフォント

en: Titles Style
ja: タイトルスタイル

en: To edit the image, you need permission to upload media.
ja: 画像を編集するには、メディアをアップロードする権限が必要です。

en: Top
ja: トップ

[ctx: position]
en: Top
ja: トップ

en: Top Left
ja: 左上

en: Top Right
ja: 右上

en: Tracking ID
ja: トラッキングID

en: Tracking privacy
ja: トラッキング・プライバシー

en: Transparent header
ja: トランスペアレントヘッダー

en: Tueasday
ja: 火曜日

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Turn on Announcements bar functionality
ja: アナウンスメントバー機能をオンにする

en: Turn on Comments extension functionality
ja: コメント拡張機能をオンにする

en: Type
ja: タイプ

en: Type for search...
ja: 検索のためのタイプ...

en: Typography
ja: タイポグラフィ

en: Upload an image file or pick one from your media library.
ja: 画像ファイルをアップロードするか、メディアライブラリから選択します。

en: Uploaded ZIP file is not Citadela Layout package or it is old incompatible Layout package. Please download the newest package from your AitThemes account.
ja: アップロードされたZIPファイルは、Citadelaレイアウトパッケージではないか、互換性のない古いレイアウトパッケージです。AitThemesのアカウントから最新のパッケージをダウンロードしてください。

en: Uploading&#8230;
ja: アップロード&#8230

en: Urls from editor comment text will be removed. Applied for user roles with edit post capability like Contributor and higher.
ja: エディターのコメントテキストにあるURLは削除されます。コントリビューター以上の投稿編集機能を持つユーザーロールに適用されます。

en: Urls from guest comment text will be removed
ja: ゲストコメント本文に含まれるURLは削除されます

en: Urls from non-editor comment text will be removed. Applied for user roles without edit post capability like Subscriber.
ja: 編集者以外のコメント文に含まれるURLは削除されます。Subscriberのような投稿編集機能を持たないユーザーロールに対して適用されます。

en: Use Citadela styles
ja: シタデラスタイルの使用

en: Use Infobar on your website
ja: ウェブサイトにInfobarを使用する

en: Use custom header
ja: カスタムヘッダーを使用する

en: Use custom width settings
ja: カスタム幅の設定を使用する

en: Use default font
ja: デフォルトのフォントを使用する

en: Use default font weight
ja: デフォルトのフォントウェイトを使用する

en: Use responsive options
ja: レスポンシブオプションの使用

en: Using font size from theme design.
ja: テーマデザインからフォントサイズを使用する。

en: Using letter spacing from theme design.
ja: テーマデザインから文字間隔を使用

en: Using line height from theme design.
ja: テーマデザインから線の高さを利用する。

en: Vertical offset
ja: 垂直方向のオフセット

en: View Demo
ja: デモを見る

en: View layouts
ja: レイアウトを見る

en: View more
ja: もっと見る

en: Visibility on mobile
ja: モバイルでの視認性

en: WP Button Block
ja: WPボタンブロック

en: We keep your email so we can communicate with you about our product and services. For further details please see <a href="#">our privacy policy</a>.
ja: 当社は、当社の製品やサービスに関する情報をお客様にお伝えするために、お客様の電子メールをお預かりしています。詳細については、<a href="#">当社のプライバシーポリシー</a>をご覧ください。

en: We keep your name so we can communicate with you about our product and services. For further details please see <a href="#">our privacy policy</a>.
ja: 当社は、当社の製品やサービスに関する情報をお客様にお伝えするために、お客様のお名前をお預かりしています。詳細については、<a href="#">当社のプライバシーポリシー</a>をご覧ください。

en: We keep your website URL so we can communicate with you about our product and services. For further details please see <a href="#">our privacy policy</a>.
ja: 当社は、当社の製品やサービスに関する情報をお客様にお伝えするために、お客様のウェブサイトのURLを保管します。詳細については、<a href="#">当社のプライバシーポリシー</a>をご覧ください。

en: We're importing the Layout package...
ja: Layout パッケージをインポートしています...

note: translators: 1. url to upgrading guide, 2. plugin's name
en: We've noticed that you're running an outdated version of PHP which is no longer supported, therefore <em>the plugin was deactivated</em>. Make sure your site is fast and secure, by <a href='%1$s'>upgrading PHP to the latest version</a>. Minimal requirement for %2$s is <strong>PHP 5.6.20</strong>.
ja: サポートされていない古いバージョンの PHP を使用しているため、<em>プラグインが無効</em>になっていることに気づきました。<a href='%1$s'>PHPを最新バージョンにアップグレードすることにより、あなたのサイトを高速で安全にすることができます</a>。2$s の最小要件は <strong>PHP 5.6.20</strong> です。

note: translators: 1. url to upgrading guide, 2. plugin's name
en: We've noticed that you're running an outdated version of WordPress, therefore <em>the plugin was deactivated</em>. Make sure your site is secure and up to date, by <a href='%1$s'>updating WordPress to the latest version</a>. Minimal requirement for %2$s is <strong>WordPress 5.2</strong>.
ja: あなたが古いバージョンの WordPress を使用しているため、<em>プラグインが無効になっています</em>。<a href='%1$s'>WordPressを最新バージョンに更新することで、サイトの安全性と最新性を確認してください</a>。2$s の最小要件は <strong>WordPress 5.2</strong> です。

en: Website URL field
ja: ウェブサイトURL欄

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Wide
ja: ワイド

en: Wide size
ja: ワイドサイズ

en: Wide size width
ja: ワイドサイズ幅

en: Widgets area in footer can be opened or closed on mobile.
ja: フッターのウィジェットエリアをモバイルで開閉できるようにしました。

en: Width Settings
ja: 幅の設定

en: With advanced settings you have full control over html and styles for your announcements bar.
ja: 高度な設定により、アナウンスバーのhtmlとスタイルを完全に制御することができます。

en: You can import any of the available Citadela Layouts.
ja: 利用可能なCitadelaレイアウトのいずれかをインポートすることができます。

en: Your comments help us to improve our products and services so we keep recording them. We use the comment also for future reference. For further details please see <a href="#">our privacy policy</a>.
ja: お客様の声は、私たちの製品やサービスの向上に役立つため、記録しています。また、いただいたコメントは、今後の参考とさせていただきます。詳細については、<a href="#">当社のプライバシーポリシー</a>をご覧ください。

en: Your current content will be deleted
ja: 現在のコンテンツは削除されます

en: ZIP files
ja: ZIPファイル

en: button text
ja: ボタンテキスト

[ctx: Uploader: Drop Layout package here - or - Select Layout package]
en: or
ja: または

en: read more text
ja: 読み上げる

en: row text...
ja: 行テキスト...
