Citadela Pro 5.0.3 - en to nl_BE translation catalogue (551 entries)

note: translators: %s plugin's name
en: %s plugin and PHP incompatiblity
nl_BE: %s plug-in en PHP incompatibiliteit

note: translators: %s plugin's name
en: %s plugin and WordPress incompatiblity
nl_BE: %s plug-in en WordPress incompatibiliteit

note: translators: %s plugin's name
en: %s plugin has beed deactivated
nl_BE: %s plug-in is gedeactiveerd

note: translators: %s plugin's name
en: %s plugin incompatibility
nl_BE: %s plug-in incompatibiliteit

note: translators: %s - list of required plugins
en: (You can download them from your AitThemes account)
nl_BE: (Je kunt ze downloaden van je AitThemes-account)

en: 100% horizontal
nl_BE: 100% horizontaal

en: 100% vertical
nl_BE: 100% verticaal

en: Accept
nl_BE: Aanvaarden

en: Add empty space between blocks that will look differently on desktop and on mobile devices.
nl_BE: Voeg lege ruimte toe tussen blokken die er anders uitzien op desktop en op mobiele apparaten.

en: Additional text
nl_BE: Aanvullende tekst

en: Additional text displayed with the field. It can contain HTML formatting such as urls to link to your terms or privacy policy.
nl_BE: Aanvullende tekst weergegeven bij het veld. Het kan HTML-opmaak bevatten, zoals url&#39;s om naar uw voorwaarden of privacybeleid te linken.

[ctx: settings]
en: Advanced
nl_BE: Geavanceerd

en: Advanced settings
nl_BE: Geavanceerde instellingen

note: Author of the plugin
en: AitThemes
nl_BE: AitThema&#39;s

en: Align Text Center
nl_BE: Tekstcentrum uitlijnen

en: Align Text Left
nl_BE: Tekst links uitlijnen

en: Align Text Right
nl_BE: Tekst rechts uitlijnen

en: Align logo section to the left side
nl_BE: Lijn het logogedeelte uit met de linkerkant

en: All
nl_BE: Allemaal

en: All Special Pages
nl_BE: Alle speciale pagina&#39;s

note: translators: %s plugin's name
en: All blocks were moved to %s plugin.
nl_BE: Alle blokken zijn verplaatst naar %s plug-in.

en: Allows you to easily add company services to your website.
nl_BE: Hiermee kunt u eenvoudig bedrijfsdiensten aan uw website toevoegen.

en: Allows you to insert text with custom settings and font.
nl_BE: Hiermee kunt u tekst invoegen met aangepaste instellingen en lettertype.

en: Allows you to put page title anywhere you like. For example after header image.
nl_BE: Hiermee kunt u de paginatitel plaatsen waar u maar wilt. Bijvoorbeeld na kopafbeelding.

en: Announcements Bar
nl_BE: Aankondigingenbalk

en: Announcements bar
nl_BE: Aankondigingenbalk

en: Announcements bar allows you to present any important announcements on the top of all your pages.
nl_BE: Met de aankondigingenbalk kunt u belangrijke aankondigingen bovenaan al uw pagina&#39;s presenteren.

en: Announcements bar is displayed after selected date and time.
nl_BE: De aankondigingsbalk wordt weergegeven na de geselecteerde datum en tijd.

en: Announcements bar is displayed until selected date and time.
nl_BE: De aankondigingsbalk wordt weergegeven tot de geselecteerde datum en tijd.

en: Anonymize IP address of your website visitors.
nl_BE: Anonimiseer het IP-adres van uw websitebezoekers.

en: Appearance
nl_BE: Uiterlijk

en: Appearance settings for your website
nl_BE: Uiterlijk instellingen voor uw website

en: Applied for Simple type of Announcements bar.
nl_BE: Toegepast voor eenvoudig type aankondigingenbalk.

en: Ascending
nl_BE: Oplopend

en: Author biographical info
nl_BE: Biografische informatie van de auteur

en: Author name
nl_BE: Auteur naam

en: Availability of selected style depends on selected font for titles.
nl_BE: De beschikbaarheid van de geselecteerde stijl hangt af van het geselecteerde lettertype voor titels.

en: Available range
nl_BE: Beschikbaar bereik

en: Background Image Overlay
nl_BE: Overlay achtergrondafbeelding

en: Background Settings
nl_BE: Achtergrondinstellingen

en: Background color
nl_BE: Achtergrond kleur

en: Background color type
nl_BE: Type achtergrondkleur

en: Background gradient
nl_BE: Achtergrondverloop

en: Background image
nl_BE: Achtergrond afbeelding

en: Background image repeat
nl_BE: Achtergrondafbeelding herhalen

en: Background image size
nl_BE: Grootte van achtergrondafbeelding

en: Background position
nl_BE: Achtergrondpositie

en: Background settings for your website header
nl_BE: Achtergrondinstellingen voor uw websitekoptekst

en: Bar Background color
nl_BE: Achtergrondkleur balk

en: Black
nl_BE: zwart

en: Blog Page
nl_BE: Blogpagina

en: Blog Posts
nl_BE: Blog berichten

en: Blur radius
nl_BE: Vervagingsstraal

en: Bold
nl_BE: Vetgedrukt

en: Bold (700)
nl_BE: Vet (700)

en: Border Settings
nl_BE: Randinstellingen

en: Border color
nl_BE: Rand kleur

en: Border radius
nl_BE: Grensradius

en: Border radius options
nl_BE: Opties voor grensradius

en: Border width
nl_BE: Grensbreedte

en: Borders color
nl_BE: Randen kleur

en: Borders width
nl_BE: Randen breedte

en: Bottom
nl_BE: Onderkant

[ctx: position]
en: Bottom
nl_BE: Onderkant

en: Bottom Left
nl_BE: Linksonder

en: Bottom Right
nl_BE: Rechts onder

en: Box layout
nl_BE: Doosindeling

en: Box width
nl_BE: Doos breedte

en: Burger menu only
nl_BE: Alleen hamburgermenu

en: Button Background color
nl_BE: Achtergrondkleur knop

en: Button URL
nl_BE: Knop-URL

en: Button background
nl_BE: Knop achtergrond

en: Button link
nl_BE: Knoplink

en: Button settings
nl_BE: Knop instellingen

en: Button text
nl_BE: Knop tekst

en: Buttons Border Radius
nl_BE: Knoppen Randstraal

en: Cancel
nl_BE: Annuleren

en: Carousel autoplay enabled
nl_BE: Autoplay carrousel ingeschakeld

en: Carousel loop mode enabled
nl_BE: Carrousellus-modus ingeschakeld

en: Categories
nl_BE: Categorieën

en: Category
nl_BE: Categorie

en: Category description
nl_BE: Categorie beschrijving

en: Category title
nl_BE: Categorie titel

en: Category:
nl_BE: Categorie:

en: Center
nl_BE: Centrum

[ctx: header layout]
en: Center
nl_BE: Centrum

en: Change HTML tag
nl_BE: HTML-tag wijzigen

en: Change icon
nl_BE: Verander icoon

en: Change image
nl_BE: Afbeelding wijzigen

en: Change image for desktop resolution
nl_BE: Afbeelding wijzigen voor bureaubladresolutie

en: Change image for mobile resolution
nl_BE: Afbeelding wijzigen voor mobiele resolutie

en: Citadela - Special Pages
nl_BE: Citadela - Speciale pagina&#39;s

en: Citadela Blocks
nl_BE: Citadela-blokken

en: Citadela Content Settings
nl_BE: Instellingen voor Citadela-inhoud

en: Citadela Half Layout Settings
nl_BE: Citadela Half Layout Instellingen

en: Citadela Header Settings
nl_BE: Instellingen voor Citadela-koptekst

en: Citadela Posts Blocks
nl_BE: Citadela plaatst blokken

en: Citadela Service Block image size
nl_BE: Citadela Service Block afbeeldingsgrootte

en: Citadela Special Pages
nl_BE: Citadela speciale pagina&#39;s

[ctx: header layout]
en: Classic
nl_BE: Klassiek

[ctx: theme layout]
en: Classic
nl_BE: Klassiek

en: Clear
nl_BE: Duidelijk

en: Cluster
nl_BE: TROS

en: Cluster Block
nl_BE: Clusterblok

en: Collapse menu to button
nl_BE: Menu samenvouwen naar knop

en: Collapsible footer widgets options
nl_BE: Opties voor inklapbare voettekstwidgets

en: Color settings
nl_BE: Kleurinstellingen

en: Colors
nl_BE: kleuren

en: Comment author name will not be linked to url inserted in Website field
nl_BE: De naam van de auteur van het commentaar wordt niet gekoppeld aan de url die is ingevoegd in het veld Website

en: Comment text field
nl_BE: Tekstveld voor commentaar

en: Comments Extension can be used to add help text to every single input in WordPress Comment form.
nl_BE: Opmerkingenextensie kan worden gebruikt om helptekst toe te voegen aan elke afzonderlijke invoer in het WordPress-reactieformulier.

en: Comments extension
nl_BE: Opmerkingen extensie

en: Comments links settings
nl_BE: Instellingen voor opmerkingen links

en: Confirm
nl_BE: Bevestigen

en: Contain
nl_BE: Bevatten

en: Content
nl_BE: Inhoud

en: Content size
nl_BE: Inhoudsgrootte

en: Content size width
nl_BE: Breedte inhoudsgrootte

en: Content width
nl_BE: Inhoudsbreedte

en: Content width sizes
nl_BE: Inhoud breedte maten

en: Cookies expiration
nl_BE: Vervaldatum van cookies

en: Cover
nl_BE: Omslag

[ctx: label for css property "cover": image in background cover entire place]
en: Cover
nl_BE: Omslag

en: Cover column height
nl_BE: Hoogte kolom afdekken

en: Current block view
nl_BE: Huidige blokweergave

en: Current page title
nl_BE: Huidige paginatitel

en: Custom Header is enabled. Following options may not have effect for this page.
nl_BE: Aangepaste koptekst is ingeschakeld. De volgende opties hebben mogelijk geen effect op deze pagina.

en: Custom Header with Custom Logo is enabled for this page. Change of logo image may not be visible in preview.
nl_BE: Aangepaste koptekst met aangepast logo is ingeschakeld voor deze pagina. Wijziging van logo-afbeelding is mogelijk niet zichtbaar in het voorbeeld.

en: Custom Page Title
nl_BE: Aangepaste paginatitel

en: Custom codes
nl_BE: Aangepaste codes

en: Custom image
nl_BE: Aangepaste afbeelding

en: Custom logo
nl_BE: Aangepast logo

en: Custom logo image
nl_BE: Aangepaste logo afbeelding

en: Customize colors
nl_BE: Kleuren aanpassen

en: Customized options for mobile screen width.
nl_BE: Aangepaste opties voor mobiele schermbreedte.

en: Date
nl_BE: Datum

en: Date color
nl_BE: Datum kleur

en: Date from
nl_BE: Datum vanaf

en: Date to
nl_BE: Datum naar

en: Day hours color
nl_BE: Dag uren kleur

en: Day title color
nl_BE: Dag titel kleur

en: Days without defined time will be hidden.
nl_BE: Dagen zonder gedefinieerde tijd worden verborgen.

en: Decoration Color
nl_BE: Decoratie Kleur:

en: Decoration color
nl_BE: Decoratie kleur

en: Default
nl_BE: Standaard

[ctx: theme design]
en: Default
nl_BE: Standaard

[ctx: default size of image in background]
en: Default size
nl_BE: Standaard maat

en: Define border radius for different parts of design.
nl_BE: Definieer de randradius voor verschillende delen van het ontwerp.

en: Delete row
nl_BE: Verwijder rij

en: Descending
nl_BE: Aflopend

en: Design Options
nl_BE: Ontwerpopties:

en: Desktop
nl_BE: Bureaublad

en: Desktop settings
nl_BE: Bureaubladinstellingen

en: Desktop size
nl_BE: Bureaubladgrootte

en: Disable author name link
nl_BE: Link naar auteursnaam uitschakelen

en: Disable default margins
nl_BE: Standaardmarges uitschakelen

en: Disable editor comment links
nl_BE: Links voor opmerkingen van editors uitschakelen

en: Disable featured table
nl_BE: Uitgelichte tabel uitschakelen

en: Disable guest comment links
nl_BE: Koppelingen voor gastreacties uitschakelen

en: Disable image
nl_BE: Afbeelding uitschakelen

en: Disable import/export
nl_BE: Import/export uitschakelen

en: Disable link to featured image in blog post
nl_BE: Schakel link naar uitgelichte afbeelding in blogpost uit

en: Disable non-editor comment links
nl_BE: Schakel niet-bewerker reactielinks uit

en: Disable separator
nl_BE: Scheidingsteken uitschakelen

en: Display product, service or packages offers in the table. Set the best deal, show discounted price and write important features for comparison.
nl_BE: Geef product-, service- of pakketaanbiedingen weer in de tabel. Stel de beste deal in, laat de kortingsprijs zien en schrijf belangrijke functies ter vergelijking.

en: Displays list of posts based on filters. For example posts only from specific category.
nl_BE: Geeft een lijst met berichten weer op basis van filters. Bijvoorbeeld berichten alleen uit een specifieke categorie.

en: Displays paginated list of posts on WordPress Blog page.
nl_BE: Geeft een gepagineerde lijst met berichten op de WordPress-blogpagina weer.

en: Do not use float numbers, please.
nl_BE: Gebruik alstublieft geen float-nummers.

en: Downloading&#8230;
nl_BE: downloaden…

en: Drop Layout package here
nl_BE: Drop Layout-pakket hier

note: translators: 1. Start html anchor tag, 2. End html anchor tag
en: Easily create and manage an events calendar with %1$sThe Events Calendar%2$s free plugin.
nl_BE: Maak en beheer eenvoudig een evenementenkalender met de gratis plug-in %1$sThe Events Calendar%2$s.

en: Edit Special Page
nl_BE: Speciale pagina bewerken

en: Edit or update the image
nl_BE: Bewerk of update de afbeelding

en: Email field
nl_BE: E-mailveld

en: Enable
nl_BE: Inschakelen

en: Enable collapsible footer wigets area
nl_BE: Inklapbare voettekst wigets-gebied inschakelen

en: Enable featured table
nl_BE: Uitgelichte tabel inschakelen

en: Error
nl_BE: Fout

en: Events
nl_BE: Evenementen

en: Expiration of saved cookies in days.
nl_BE: Verlopen van opgeslagen cookies in dagen.

note: translators: %s site name
en: Export %s Layout
nl_BE: %s lay-out exporteren

en: Extra Bold (900)
nl_BE: Extra vet (900)

en: Extra-bold
nl_BE: Extra vet

en: Extra-light
nl_BE: Extra licht

en: Featured
nl_BE: Uitgelicht

en: Featured image link
nl_BE: Uitgelichte afbeeldingslink

en: Field label
nl_BE: Veld Label

en: Filter special pages list
nl_BE: Lijst met speciale pagina&#39;s filteren

en: Fixed background image
nl_BE: Vaste achtergrondafbeelding

en: Fixed image
nl_BE: Vaste afbeelding

en: Font size
nl_BE: Lettertypegrootte

en: Font size unit
nl_BE: Eenheid lettergrootte

en: Footer Color
nl_BE: Voettekstkleur

en: Footer code
nl_BE: Voettekstcode:

en: Forced inside space
nl_BE: Gedwongen in de ruimte

en: Friday
nl_BE: Vrijdag

en: From AitThemes:
nl_BE: Van AitThemes:

note: translators: %s - list of required plugins
en: From AitThemes: %s
nl_BE: Van AitThemes: %s

en: From WordPress.org:
nl_BE: Van WordPress.org:

note: translators: %s - list of required plugins
en: From WordPress.org: %s
nl_BE: Van WordPress.org: %s

en: Full Sticky header
nl_BE: Volledige Sticky header

en: Full size
nl_BE: Volledige grootte

en: Full size width
nl_BE: Breedte op volledige grootte

en: Fullwidth
nl_BE: Volledige breedte

en: Fullwidth header
nl_BE: Koptekst op volledige breedte

en: Fullwidth size
nl_BE: Grootte over de volledige breedte

en: General Border Radius
nl_BE: Algemene grensradius

en: General Layout
nl_BE: Algemene layout

en: General options for desktop.
nl_BE: Algemene opties voor desktop.

en: General settings
nl_BE: Algemene instellingen

en: Google Analytics tracking ID.
nl_BE: Google Analytics-tracking-ID.

en: Google font
nl_BE: Google-lettertype

en: Gradient
nl_BE: verloop

en: Gradient degree
nl_BE: Gradiëntgraad

en: Gradient overlay
nl_BE: Verloopoverlay

en: Gradient under image, useful for .png images in background.
nl_BE: Verloop onder afbeelding, handig voor .png-afbeeldingen op de achtergrond.

en: HTML tag
nl_BE: HTML-tag

en: Half layout page
nl_BE: Halve lay-outpagina

en: Header Background
nl_BE: Koptekstachtergrond

en: Header Color
nl_BE: Kopkleur

en: Header Color Overlay
nl_BE: Kleuroverlay koptekst

en: Header Image
nl_BE: Koptekstafbeelding

en: Header Image Position
nl_BE: Positie kopafbeelding

en: Header Image Repeat
nl_BE: Koptekst herhalen

en: Header Image Size
nl_BE: Grootte afbeelding kop

en: Header Layout
nl_BE: Koptekstindeling

en: Header background
nl_BE: Koptekst achtergrond

en: Header code
nl_BE: Kopcode

en: Header text
nl_BE: Koptekst

en: Height Settings
nl_BE: Hoogte instellingen

en: Height unit
nl_BE: Hoogte eenheid

en: Hidden on desktop
nl_BE: Verborgen op desktop

en: Hidden on mobile
nl_BE: Verborgen op mobiel

en: Hidden title in full sticky header on desktop
nl_BE: Verborgen titel in volledige sticky header op desktop

en: Hidden title in full sticky header on mobile
nl_BE: Verborgen titel in volledige plakkerige kop op mobiel

en: Hide Site title
nl_BE: Sitetitel verbergen

en: Hide button with link
nl_BE: Verberg knop met link

en: Hide discount price
nl_BE: Verberg kortingsprijs

en: Hide empty days
nl_BE: Verberg lege dagen

en: Hide only on mobile
nl_BE: Alleen verbergen op mobiel

en: Hide site title
nl_BE: Sitetitel verbergen

en: Hide site title and tagline
nl_BE: Sitetitel en slogan verbergen

en: Hide tagline only
nl_BE: Alleen slogan verbergen

en: Horizontal offset
nl_BE: Horizontale offset

en: Icon color
nl_BE: Pictogram kleur

en: If enabled, sticky posts will be displayed on the top of listed posts.
nl_BE: Indien ingeschakeld, worden vastgezette berichten bovenaan de vermelde berichten weergegeven.

en: Image
nl_BE: Afbeelding

en: Image overlay color
nl_BE: Kleur overlay afbeelding

en: Image position
nl_BE: Afbeeldingspositie

en: Image repeat
nl_BE: Afbeelding herhalen

en: Image size
nl_BE: Afbeeldingsgrootte

en: Images
nl_BE: Afbeeldingen

en: Import Layout
nl_BE: Lay-out importeren

en: Import and export layout settings pages will be disabled
nl_BE: Pagina&#39;s met lay-outinstellingen importeren en exporteren worden uitgeschakeld

en: Import done!
nl_BE: Importeren klaar!

en: Import layout from file
nl_BE: Lay-out importeren uit bestand

en: Import of Layout package will <strong>delete all your content</strong> - all Posts, Pages, Media, Tags and Categories.
nl_BE: Bij het importeren van een lay-outpakket wordt <strong>al uw inhoud verwijderd</strong> - alle berichten, pagina&#39;s, media, tags en categorieën.

en: In "em" unit
nl_BE: In &quot;em&quot; eenheid

en: Infobar
nl_BE: Infobalk

en: Infobar can be used to display cookies notification on your website. It is displayed to all new visitors that come to your website. They can click on the button to hide it. Infobar is then hidden for number of days set it “Cookie expiration” field.
nl_BE: Infobar kan worden gebruikt om cookies op uw website weer te geven. Het wordt weergegeven aan alle nieuwe bezoekers die naar uw website komen. Ze kunnen op de knop klikken om deze te verbergen. De infobalk wordt dan een aantal dagen verborgen. Stel het veld &quot;Cookievervaldatum&quot; in.

en: Insert URL for button. Leave empty to hide the button.
nl_BE: URL voor knop invoegen. Laat leeg om de knop te verbergen.

note: translators: 1. minimum number value
en: Insert number larger than %1$s, or leave empty for default value.
nl_BE: Voer een getal in dat groter is dan %1$s, of laat het leeg voor de standaardwaarde.

note: translators: 1. minimum number value
en: Insert number larger than %1$s.
nl_BE: Voer een getal in dat groter is dan %1$s.

note: translators: 1. maximum number value
en: Insert number smaller than %1$s, or leave empty for default value.
nl_BE: Voer een getal in dat kleiner is dan %1$s, of laat het leeg voor de standaardwaarde.

note: translators: 1. maximum number value
en: Insert number smaller than %1$s.
nl_BE: Voeg een getal in dat kleiner is dan %1$s.

en: Insert row after
nl_BE: Rij invoegen na

en: Insert text
nl_BE: Tekst invoegen

en: Insert valid number, please.
nl_BE: Voer een geldig nummer in, alstublieft.

en: Insert your Google Analytics Tracking ID. Google Analytics tracking code will be added to your website.
nl_BE: Voer uw Google Analytics-tracking-ID in. De trackingcode van Google Analytics wordt aan uw website toegevoegd.

en: Inset shadow
nl_BE: Ingezette schaduw

en: Install required plugins
nl_BE: Installeer Vereiste Plugins

en: Installing and activating plugins&#8230;
nl_BE: Plugins installeren en activeren…

en: It's not Citadela Layout package
nl_BE: Het is geen Citadela Layout-pakket

en: Item subtitle
nl_BE: Ondertitel item

en: Item title
nl_BE: Titel van het item

en: Large
nl_BE: Groot

en: Large size
nl_BE: Grote maat

en: Layout Exporter
nl_BE: Lay-out Exporteur

en: Layout Exporter feature exports WordPress pages, posts and all Citadela options and settings. You can use Layout Exporter to create a Citadela layout that you can easily install to another Citadela website.
nl_BE: Layout Exporter-functie exporteert WordPress-pagina&#39;s, berichten en alle Citadela-opties en -instellingen. U kunt Layout Exporter gebruiken om een Citadela-layout te maken die u eenvoudig op een andere Citadela-website kunt installeren.

en: Layout Importer needs to have the PHP ZIP extension installed. Please install it or contact your hosting provider.
nl_BE: Layout Importer moet de PHP ZIP-extensie hebben geïnstalleerd. Installeer het of neem contact op met uw hostingprovider.

en: Layout import/export settings
nl_BE: Instellingen voor lay-out importeren/exporteren

en: Layouts
nl_BE: Lay-outs

en: Layouts import and export is disabled
nl_BE: Het importeren en exporteren van lay-outs is uitgeschakeld

en: Left
nl_BE: Links

en: Left align logo
nl_BE: Logo links uitlijnen

en: Left side
nl_BE: Linkerkant

en: Letter spacing
nl_BE: Letterafstand

en: Light
nl_BE: Licht

en: Light (100)
nl_BE: Licht (100)

en: Line height
nl_BE: Lijnhoogte

en: Lines color
nl_BE: Lijnen kleur

en: Link
nl_BE: Koppeling

en: List layout
nl_BE: Lijstindeling

en: Location
nl_BE: Plaats

en: Location description
nl_BE: Locatie Beschrijving

en: Location title
nl_BE: Locatie titel

en: Location:
nl_BE: Plaats:

en: Logo font size
nl_BE: Lettergrootte logo

en: Logo image in custom header.
nl_BE: Logo-afbeelding in aangepaste koptekst.

en: Logo image max width
nl_BE: Maximale breedte logo afbeelding

en: Logo space max width
nl_BE: Maximale breedte logo ruimte

en: Main Menu
nl_BE: Hoofdmenu

en: Medium size
nl_BE: Middelgroot

en: Membership
nl_BE: Lidmaatschap

en: Menu button color
nl_BE: Kleur menuknop

en: Minimum value 1500px, leave empty for unlimited width.
nl_BE: Minimale waarde 1500px, laat leeg voor onbeperkte breedte.

en: Mininum height
nl_BE: Minimale hoogte

en: Mobile
nl_BE: mobiel

en: Mobile Settings
nl_BE: Mobiele instellingen

en: Mobile settings
nl_BE: Mobiele instellingen

en: Mobile size
nl_BE: Mobiel formaat

en: Mobile width breakpoint
nl_BE: Breekpunt mobiele breedte

en: Monday
nl_BE: Maandag

en: Move down
nl_BE: Naar beneden verplaatsen

en: Move up
nl_BE: Omhoog gaan

en: Name field
nl_BE: Naam veld

en: Next
nl_BE: Volgende

en: No Repeat
nl_BE: Geen herhaling

en: No borders
nl_BE: Geen grenzen

[ctx: label for css property "no-repeat": do not repeat image in background]
en: No repeat
nl_BE: Geen herhaling

en: No results found.
nl_BE: Geen resultaten gevonden.

en: No special pages found.
nl_BE: Geen speciale pagina&#39;s gevonden.

en: None
nl_BE: Geen

en: Normal (400)
nl_BE: Normaal (400)

en: Note: standard page title will be hidden.
nl_BE: Opmerking: de standaardpaginatitel wordt verborgen.

en: Number of items
nl_BE: Aantal stuks

en: OK
nl_BE: Oké

en: Oops! That page can't be found.
nl_BE: Oeps! Die pagina kan niet worden gevonden.

en: Open in new window
nl_BE: Openen in een nieuw venster

en: Open link in new tab
nl_BE: Open link in nieuw tabblad

en: Opened footer wigets area
nl_BE: Geopend footer wigets-gebied

en: Opening Hours
nl_BE: Openingstijden

en: Opening Hours settings
nl_BE: Openingstijden instellingen

en: Order Options
nl_BE: Bestelopties:

en: Order by
nl_BE: Bestel op

en: Original
nl_BE: Origineel

en: Overlay color
nl_BE: Overlay-kleur

en: Overlay gradient
nl_BE: Overlay verloop

en: Overlay opacity
nl_BE: Overlay-dekking

en: PHP ZIP extension not found
nl_BE: PHP ZIP-extensie niet gevonden

en: Page Color
nl_BE: Paginakleur

en: Please do not close this browser window until the Layout package is imported completely.
nl_BE: Sluit dit browservenster pas als het lay-outpakket volledig is geïmporteerd.

en: Please understand that Layout Exporter does not export everything from WordPress, such as WooCommerce invoices or data from other 3rd party plugins. There are many other plugins available for migration purposes.
nl_BE: Begrijp alsjeblieft dat Layout Exporter niet alles exporteert van WordPress, zoals WooCommerce-facturen of gegevens van andere plug-ins van derden. Er zijn veel andere plug-ins beschikbaar voor migratiedoeleinden.

en: Position
nl_BE: Positie

en: Position on website
nl_BE: Positie op website

en: Post Details
nl_BE: Berichtdetails

en: Posts
nl_BE: Berichten

en: Posts navigation
nl_BE: Berichten navigatie

en: Posts settings
nl_BE: Instellingen voor berichten

en: Preview is displayed only in Customizer screen.
nl_BE: Voorbeeld wordt alleen weergegeven in het scherm Aanpasser.

en: Previous
nl_BE: Vorig

en: Price Table
nl_BE: Prijstabel

en: Price table alignment
nl_BE: Uitlijning prijstabel

en: Radial gradient
nl_BE: Radiaal verloop

en: Random
nl_BE: Willekeurig

en: Read more link
nl_BE: Lees meer link

en: Ready to use Citadela layouts
nl_BE: Klaar om Citadela-lay-outs te gebruiken

note: Description of the plugin
en: Ready to use layouts and blocks for Citadela with many customization options
nl_BE: Gebruiksklare lay-outs en blokken voor Citadela met veel aanpassingsmogelijkheden

note: translators: %s plugin's name
en: Recently activated theme is not compatible with %s plugin, therefore the plugin was deactivated.
nl_BE: Recent geactiveerd thema is niet compatibel met %s plug-in, daarom is de plug-in gedeactiveerd.

en: Regular
nl_BE: Normaal

en: Remove image
nl_BE: Afbeelding verwijderen

[ctx: label for css property "repeat": repeat image in background]
en: Repeat
nl_BE: Herhalen

[ctx: label for css property "repeat-x": repeat horizontally image in background]
en: Repeat horizontally
nl_BE: Horizontaal herhalen

[ctx: label for css property "repeat-y": repeat vertically image in background]
en: Repeat vertically
nl_BE: Verticaal herhalen

en: Replace default label of the field.
nl_BE: Vervang het standaardlabel van het veld.

en: Replace image
nl_BE: Afbeelding vervangen

en: Required plugins
nl_BE: Vereiste plug-ins

en: Reset
nl_BE: Resetten

en: Responsive Spacer
nl_BE: Responsieve Spacer

en: Responsive Text
nl_BE: Responsieve tekst

en: Responsive options applied under screen width
nl_BE: Responsieve opties toegepast onder schermbreedte

en: Reusable Blocks
nl_BE: Herbruikbare blokken

en: Reusable blocks settings
nl_BE: Instellingen voor herbruikbare blokken

en: Right
nl_BE: Rechts

en: Right side
nl_BE: Rechter zijde

en: Saturday
nl_BE: zaterdag

en: Save Settings
nl_BE: Instellingen opslaan

en: Search Special ages
nl_BE: Zoeken Speciale leeftijden

en: Search results for:
nl_BE: Zoekresultaten voor:

en: Select Google Font for your website
nl_BE: Selecteer Google-lettertype voor uw website

en: Select Layout package
nl_BE: Selecteer Lay-outpakket

en: Select alignment
nl_BE: Uitlijning selecteren

en: Select alignment on mobile design
nl_BE: Selecteer uitlijning op mobiel ontwerp

en: Select background type
nl_BE: Selecteer achtergrondtype

en: Select color combinations for your website
nl_BE: Selecteer kleurencombinaties voor uw website

en: Select font weight
nl_BE: Selecteer lettergewicht

en: Select image
nl_BE: Selecteer afbeelding

en: Select layout
nl_BE: Selecteer lay-out

en: Select layout for website header
nl_BE: Selecteer lay-out voor websitekoptekst

en: Select layout for your website
nl_BE: Selecteer lay-out voor uw website

en: Select size
nl_BE: Selecteer grootte

en: Semi-bold
nl_BE: Half vet

en: Service
nl_BE: Onderhoud

en: Service Image
nl_BE: Dienstafbeelding

en: Service description text
nl_BE: Servicebeschrijvingstekst

en: Service header
nl_BE: Servicekoptekst

en: Set background image
nl_BE: Achtergrondafbeelding instellen

en: Set custom image
nl_BE: Aangepaste afbeelding instellen

en: Set custom logo image
nl_BE: Aangepaste logo-afbeelding instellen

en: Set header color as background image overlay
nl_BE: Koptekstkleur instellen als overlay voor achtergrondafbeelding

en: Sets if widgets in footer are opened or closed by default on mobile after page load. Applicable if collapsible widgets are enabled.
nl_BE: Stelt in of widgets in de voettekst standaard worden geopend of gesloten op mobiel na het laden van de pagina. Van toepassing als opvouwbare widgets zijn ingeschakeld.

en: Settings
nl_BE: Instellingen

en: Settings Saved
nl_BE: instellingen opgeslagen

en: Settings for main menu in header
nl_BE: Instellingen voor hoofdmenu in kop

en: Settings for site header
nl_BE: Instellingen voor sitekoptekst

en: Shadow Settings
nl_BE: Schaduwinstellingen

en: Shadow color
nl_BE: Schaduwkleur

en: Show always
nl_BE: Altijd weergeven

en: Show button with link
nl_BE: Toon knop met link

en: Show categories
nl_BE: Toon categorieën

en: Show date
nl_BE: Toon datum

en: Show description
nl_BE: Laat beschrijving zien

en: Show discount price
nl_BE: Toon kortingsprijs

en: Show featured image
nl_BE: Uitgelichte afbeelding weergeven

en: Show header over content
nl_BE: Toon koptekst over inhoud

en: Show icon
nl_BE: Toon icoon

en: Show image
nl_BE: Toon afbeelding

en: Show image as icon
nl_BE: Toon afbeelding als icoon

en: Show in menu
nl_BE: Toon in menu

en: Show link to manage Reusable blocks in admin menu
nl_BE: Toon link om herbruikbare blokken te beheren in het beheerdersmenu

en: Show locations
nl_BE: Locaties weergeven

en: Show only on mobile
nl_BE: Alleen weergeven op mobiel

en: Show opening hours on your website.
nl_BE: Toon openingstijden op uw website.

en: Show or hide Cluster block only on mobile screen size.
nl_BE: Toon of verberg clusterblok alleen op mobiele schermgrootte.

en: Show preview of Announcement Bar
nl_BE: Toon voorbeeld van aankondigingsbalk

en: Show transparent header without additional background settings.
nl_BE: Toon transparante kop zonder extra achtergrondinstellingen.

en: Show website
nl_BE: Toon website

[ctx: settings]
en: Simple
nl_BE: Gemakkelijk

en: Simple layout
nl_BE: Eenvoudige lay-out

en: Simple settings
nl_BE: Eenvoudige instellingen

en: Simple settings allow you to show simple text and button in your announcements bar. Colors can be customized via WordPress customizer.
nl_BE: Met eenvoudige instellingen kunt u eenvoudige tekst en knop in uw aankondigingenbalk weergeven. Kleuren kunnen worden aangepast via de WordPress-aanpasser.

en: Simple text styles
nl_BE: Eenvoudige tekststijlen

en: Simplified typography styles for blog posts pages
nl_BE: Vereenvoudigde typografische stijlen voor pagina&#39;s met blogposts

en: Single color
nl_BE: Enkele kleur

en: Single color overlay
nl_BE: Overlay in één kleur

en: Sizes for Content, Wide and Fullwidth layout types used in design.
nl_BE: Maten voor de indelingstypen Inhoud, Breed en Volledige breedte die in het ontwerp worden gebruikt.

en: Skip number of posts from start
nl_BE: Aantal berichten vanaf het begin overslaan

en: Small
nl_BE: Klein

en: Small size
nl_BE: Kleine maat

en: Space around logo
nl_BE: Ruimte rond logo

en: Space around menu button
nl_BE: Ruimte rond menuknop

en: Spacer height in
nl_BE: Hoogte afstandsstuk in

en: Spacer settings
nl_BE: Spacer-instellingen

en: Spacing Settings
nl_BE: Instellingen voor afstand

[ctx: post type singular name]
en: Special Page
nl_BE: Speciale pagina

[ctx: admin menu]
en: Special Pages
nl_BE: Speciale pagina&#39;s

[ctx: post type general name]
en: Special Pages
nl_BE: Speciale pagina&#39;s

en: Special container that is always on full width if there is no sidebar or columns. You can insert there other blocks and set container background.
nl_BE: Speciale container die altijd op volle breedte staat als er geen zijbalk of kolommen zijn. U kunt daar andere blokken invoegen en de containerachtergrond instellen.

en: Special page updated.
nl_BE: Speciale pagina bijgewerkt.

en: Special pages list
nl_BE: Lijst met speciale pagina&#39;s

en: Special pages list navigation
nl_BE: Speciale pagina&#39;s lijstnavigatie

en: Spread radius
nl_BE: Spreidstraal

en: Sticky header on desktop
nl_BE: Sticky header op desktop

en: Sticky header on mobile
nl_BE: Sticky header op mobiel

en: Sticky header settings
nl_BE: Instellingen voor plakkerige koptekst

en: Sticky posts first
nl_BE: Sticky berichten eerst

en: Styles
nl_BE: stijlen

en: Subtitle
nl_BE: Ondertitel

en: Subtitle color
nl_BE: Ondertitel kleur

en: Sunday
nl_BE: Zondag

en: Table subtitle
nl_BE: Tabel ondertiteling

en: Table title
nl_BE: Tabeltitel

en: Tag description
nl_BE: Tagbeschrijving

en: Tag name
nl_BE: Tag naam

en: Tehre was an error with downloading layout
nl_BE: Er was een fout bij het downloaden van de lay-out

en: Text
nl_BE: Tekst

en: Text Font
nl_BE: Tekst lettertype

en: Text alignment
nl_BE: Tekstuitlijning

en: Text color
nl_BE: Tekst kleur

en: Text color in custom header.
nl_BE: Tekstkleur in aangepaste koptekst.

en: Text displayed in the Infobar. It can contain HTML formatting such as URLs to link to your terms or privacy policy.
nl_BE: Tekst weergegeven in de infobalk. Het kan HTML-opmaak bevatten, zoals URL&#39;s om naar uw voorwaarden of privacybeleid te linken.

en: Text displayed on the button in announcements bar. Leave empty to hide the button.
nl_BE: Tekst weergegeven op de knop in de aankondigingenbalk. Laat leeg om de knop te verbergen.

en: Text displayed on the button. If no text is specified, X sign will be used to close Infobar.
nl_BE: Tekst weergegeven op de knop. Als er geen tekst is opgegeven, wordt het X-teken gebruikt om de infobalk te sluiten.

en: Text of announcement
nl_BE: Tekst van aankondiging

en: Thank you for activating Citadela Pro.
nl_BE: Bedankt voor het activeren van Citadela Pro.

note: translators: %s plugin's name
en: The %s plugin could not be activated. It is not compatible with the current active theme.
nl_BE: De %s plug-in kon niet worden geactiveerd. Het is niet compatibel met het huidige actieve thema.

en: The Citadela Layout requires these plugins. The required plugins will be installed and activated automatically. In case you don't have access to one of the plugins, some pages might be incomplete.
nl_BE: De Citadela Layout vereist deze plug-ins. De benodigde plug-ins worden automatisch geïnstalleerd en geactiveerd. Als u geen toegang heeft tot een van de plug-ins, kunnen sommige pagina&#39;s onvolledig zijn.

en: The content could not be imported.
nl_BE: De inhoud kan niet worden geïmporteerd.

en: The process can take anywhere between 30 seconds to 30 minutes depending on the size of the Layout package and speed of connection (mainly due to downloading demo images).
nl_BE: Het proces kan tussen de 30 seconden en 30 minuten duren, afhankelijk van de grootte van het Layout-pakket en de snelheid van de verbinding (voornamelijk vanwege het downloaden van demo-afbeeldingen).

en: Theme Layout
nl_BE: Thema-indeling

en: There was an error with installing plugins
nl_BE: Er is een fout opgetreden bij het installeren van plug-ins

en: Thick borders
nl_BE: Dikke randen

en: Thin
nl_BE: Dun

en: Thin borders
nl_BE: Dunne randen

note: translators: 1. Start html anchor tag, 2. End html anchor tag
en: This setting defines whether to use our Citadela styles in %1$sThe Events Calendar%2$s plugin or use the plugin's styles.
nl_BE: Deze instelling bepaalt of onze Citadela-stijlen in de plug-in %1$sThe Events Calendar%2$s moeten worden gebruikt of dat de stijlen van de plug-in worden gebruikt.

en: Thursday
nl_BE: Donderdag

en: Tile
nl_BE: Tegel

en: Tile Horizontally
nl_BE: Horizontaal tegelen

en: Tile Vertically
nl_BE: Verticaal tegelen

en: Title
nl_BE: Titel

en: Title color
nl_BE: Titel kleur

en: Titles Font
nl_BE: Titels Lettertype

en: Titles Style
nl_BE: Titels Stijl

en: To edit the image, you need permission to upload media.
nl_BE: Om de afbeelding te bewerken, heb je toestemming nodig om media te uploaden.

en: Top
nl_BE: Bovenkant

[ctx: position]
en: Top
nl_BE: Bovenkant

en: Top Left
nl_BE: Linksboven

en: Top Right
nl_BE: Rechtsboven

en: Tracking ID
nl_BE: Tracking-ID

en: Tracking privacy
nl_BE: Privacy bijhouden

en: Transparent header
nl_BE: Transparante koptekst

en: Tueasday
nl_BE: dinsdag

en: Tuesday
nl_BE: Dinsdag

en: Turn on Announcements bar functionality
nl_BE: Functie van de aankondigingsbalk inschakelen

en: Turn on Comments extension functionality
nl_BE: Functie van de extensie voor opmerkingen inschakelen

en: Type for search...
nl_BE: Typ voor zoeken...

en: Typography
nl_BE: Typografie

en: Upload an image file or pick one from your media library.
nl_BE: Upload een afbeeldingsbestand of kies er een uit je mediabibliotheek.

en: Uploaded ZIP file is not Citadela Layout package or it is old incompatible Layout package. Please download the newest package from your AitThemes account.
nl_BE: Het geüploade ZIP-bestand is geen Citadela Layout-pakket of het is een oud incompatibel Layout-pakket. Download het nieuwste pakket van uw AitThemes-account.

en: Uploading&#8230;
nl_BE: Uploaden…

en: Urls from editor comment text will be removed. Applied for user roles with edit post capability like Contributor and higher.
nl_BE: De URL&#39;s uit de commentaartekst van de editor worden verwijderd. Toegepast voor gebruikersrollen met de mogelijkheid om berichten te bewerken, zoals Bijdrager en hoger.

en: Urls from guest comment text will be removed
nl_BE: URL&#39;s uit de tekst van gastcommentaar worden verwijderd

en: Urls from non-editor comment text will be removed. Applied for user roles without edit post capability like Subscriber.
nl_BE: URL&#39;s van commentaarteksten die niet van de redacteur zijn, worden verwijderd. Toegepast voor gebruikersrollen zonder de mogelijkheid om berichten te bewerken, zoals Abonnee.

en: Use Citadela styles
nl_BE: Citadela-stijlen gebruiken

en: Use Infobar on your website
nl_BE: Infobalk gebruiken op je website

en: Use custom header
nl_BE: Aangepaste koptekst gebruiken

en: Use custom width settings
nl_BE: Aangepaste breedte-instellingen gebruiken

en: Use default font
nl_BE: Standaardlettertype gebruiken

en: Use default font weight
nl_BE: Standaard lettertypegewicht gebruiken

en: Use responsive options
nl_BE: Gebruik responsieve opties

en: Using font size from theme design.
nl_BE: Lettergrootte gebruiken uit themaontwerp.

en: Using letter spacing from theme design.
nl_BE: Letterspatiëring gebruiken uit themaontwerp.

en: Using line height from theme design.
nl_BE: Lijnhoogte gebruiken uit themaontwerp.

en: Vertical offset
nl_BE: Verticale offset

en: View Demo
nl_BE: Bekijk demo

en: View layouts
nl_BE: Bekijk lay-outs

en: View more
nl_BE: Bekijk meer

en: Visibility on mobile
nl_BE: Zichtbaarheid op mobiel

en: WP Button Block
nl_BE: WP-knopblok

en: We keep your email so we can communicate with you about our product and services. For further details please see <a href="#">our privacy policy</a>.
nl_BE: We bewaren uw e-mailadres zodat we met u kunnen communiceren over ons product en onze diensten. Raadpleeg <a href="#">ons privacybeleid</a> voor meer informatie.

en: We keep your name so we can communicate with you about our product and services. For further details please see <a href="#">our privacy policy</a>.
nl_BE: We bewaren uw naam zodat we met u kunnen communiceren over ons product en onze diensten. Raadpleeg <a href="#">ons privacybeleid</a> voor meer informatie.

en: We keep your website URL so we can communicate with you about our product and services. For further details please see <a href="#">our privacy policy</a>.
nl_BE: We bewaren uw website-URL zodat we met u kunnen communiceren over ons product en onze diensten. Raadpleeg <a href="#">ons privacybeleid</a> voor meer informatie.

en: We're importing the Layout package...
nl_BE: We importeren het Layout-pakket...

note: translators: 1. url to upgrading guide, 2. plugin's name
en: We've noticed that you're running an outdated version of PHP which is no longer supported, therefore <em>the plugin was deactivated</em>. Make sure your site is fast and secure, by <a href='%1$s'>upgrading PHP to the latest version</a>. Minimal requirement for %2$s is <strong>PHP 5.6.20</strong>.
nl_BE: We hebben gemerkt dat u een verouderde versie van PHP gebruikt die niet langer wordt ondersteund, daarom <em>is de plug-in gedeactiveerd</em> . Zorg ervoor dat uw site snel en veilig is door <a href='%1$s'>PHP te upgraden naar de nieuwste versie</a> . Minimale vereiste voor %2$s is <strong>PHP 5.6.20</strong> .

note: translators: 1. url to upgrading guide, 2. plugin's name
en: We've noticed that you're running an outdated version of WordPress, therefore <em>the plugin was deactivated</em>. Make sure your site is secure and up to date, by <a href='%1$s'>updating WordPress to the latest version</a>. Minimal requirement for %2$s is <strong>WordPress 5.2</strong>.
nl_BE: We hebben gemerkt dat u een verouderde versie van WordPress gebruikt, daarom <em>is de plug-in gedeactiveerd</em> . Zorg ervoor dat uw site veilig en up-to-date is door <a href='%1$s'>WordPress bij te werken naar de nieuwste versie</a> . Minimale vereiste voor %2$s is <strong>WordPress 5.2</strong> .

en: Website URL field
nl_BE: Veld URL website

en: Wednesday
nl_BE: Woensdag

en: Wide
nl_BE: Breed

en: Wide size
nl_BE: Brede maat

en: Wide size width
nl_BE: Breed formaat breedte

en: Widgets area in footer can be opened or closed on mobile.
nl_BE: Het widgetgebied in de voettekst kan op mobiel worden geopend of gesloten.

en: Width Settings
nl_BE: Breedte instellingen

en: With advanced settings you have full control over html and styles for your announcements bar.
nl_BE: Met geavanceerde instellingen heb je volledige controle over html en stijlen voor je aankondigingenbalk.

en: You can import any of the available Citadela Layouts.
nl_BE: U kunt alle beschikbare Citadela-lay-outs importeren.

en: Your comments help us to improve our products and services so we keep recording them. We use the comment also for future reference. For further details please see <a href="#">our privacy policy</a>.
nl_BE: Uw opmerkingen helpen ons om onze producten en diensten te verbeteren, zodat we ze blijven opnemen. We gebruiken de opmerking ook voor toekomstig gebruik. Raadpleeg <a href="#">ons privacybeleid</a> voor meer informatie.

en: Your current content will be deleted
nl_BE: Je huidige inhoud wordt verwijderd

en: ZIP files
nl_BE: ZIP-bestanden

en: button text
nl_BE: knop tekst

[ctx: Uploader: Drop Layout package here - or - Select Layout package]
en: or
nl_BE: of

en: read more text
nl_BE: lees meer tekst

en: row text...
nl_BE: rij tekst...
